Élet a nyomtatókon túl

Nem kell szeretni a változásokat, de akkor meg kell barátkozni a csökkenő bevételekkel – hangzott el egy elemzőtől a Konica Minolta több mint 1000 fős európai partnertalálkozóján. A vállalat nem akar a nyomtatópiaccal együtt zsugorodni, ezért a szoftverek és szolgáltatások felé nyitott.

Mit gyárt az alábbiak közül a Konica Minolta? Digitális fényképezőgép, okos-szemüveg, intelligens videorendszer, tintasugaras nyomtató otthoni felhasználásra? Azok tippeltek helyesen, akik a szemüveget és az IoT-kamerát választották. Ebből is látszik, hogy a vállalat komolyan gondolta idei partnertalálkozójának, a Koppenhágában rendezett European Leadership Campusnak a mottóját, miszerint „Rethink your scope!” (szabad fordításban: gondold át, mit csinálsz!).

A Konica Minolta is igyekszik gőzerővel átpozícionálni magát. Ahogy Olaf Lorenz, a vállalat nemzetközi marketingvezetője fogalmazott egy szűk körű sajtóbeszélgetésen, a Konica Minolta már nem egy nyomtatós cég, hanem sokkal inkább informatikai szolgáltató.

Minden és mindenki összekapcsolva

Erre több okból is rákényszerül a vállalat. Egyrészt világszerte már számos régióban csökken a nyomtatásból befolyó bevétel: a Konica Minolta esetében az irodai és professzionális nyomtatás területén együttesen három százalékkal csökkent a globális forgalom. Ennek regionális eloszlása meglehetősen egyenlőtlen. Az Egyesült Államokban és Japánban a legnagyobb mértékű a csökkenés, Európa még egy százalékos növekedést tudott felmutatni, de a legfejlettebb piacok (például a skandináv országok) itt is negatívba fordultak.

A következő nagy nyomást a digitalizáció és annak hatásai fejtik ki a Konica Minoltára. Az ügyfeleknek már nem eszközök, nyomtatók kellenek, hanem munkára fogható teljes környezetek, hardverrel, alkalmazásokkal, menedzsment szoftverekkel, amelyek együttesen lehetővé teszik, hogy a felhasználók teljes kontrollt gyakoroljanak folyamataik felett. Ebben a világban a Konica Minolta felfogása szerint egy multifunkciós eszköz szkennere nem egyszerűen egy beviteli eszköz, hanem egy üzleti folyamat első lépése. A vállalat számára immár ezek az üzleti és operatív folyamatok a lényegesek, elsősorban az irodai szolgáltatásokkal kapcsolatban. Céljuk, hogy az emberek, eszközök és helyszínek összekapcsolásával megvalósítsák a „connected workplace”-t, az összekapcsolt munkahelyet, annak minden szükséges hardverével, szoftverével és szolgáltatásával.

És az ügyfelek miért éppen a Konica Minoltát válasszák ehhez? „Megoldásainkat elsősorban a közepes cégeknek kínáljuk, de a nagyvállalatoknak is végzünk fejlesztéseket. Egy fejlesztési folyamatban a felhasználói igények pontos felmérése a legnehezebb, hiszen sokszor még maga az ügyfél sem tudja, hogy mit is szeretne. Mi az út elejétől a végéig elkísérjük ügyfeleinket. Felmérjük az igényeiket, kifejlesztjük a megoldást, bevezetjük és a későbbiekben menedzseljük is” – magyarázta Olaf Lorenz.

Szemüveg és IoT-biztonsági kamera

És mi a helyzet a cikk elején említett két eszközzel? Ezek is láthatóak, sőt kipróbálhatóak voltak az ELC 2019 rendezvényen. Az AIRe Lens AR-szemüveg egy könnyű, az ígéretek szerint 8 órát kibíró, dioptriás szemüvegen is viselhető eszköz. A rendezvényen egy kis papírdobozt kellett összehajtogatni a szemüveg lencséjén megjelenő instrukciók alapján, de használják ezt ennél sokkal komolyabb környezetben is. A Konica Minolta a Siemens csehországi turbinagyára számára fejlesztett ki egy pilotrendszert. A szemüvegben megjelenő grafikus, animált instrukciók lépésről-lépésre végigvezetik a dolgozót a szerelés folyamatán. Az eredmények még a fejlesztők reményeit is túlszárnyalták: míg egy gyakorlott munkás hat óra alatt szerelt össze egy szervomotort, az AIRe Lens-t használó betanított újoncoknak erre elég volt három óra, és a hibázási arány is csökkent.

Ami pedig az intelligens videokamerákat illeti, a Konica Minolta a már Magyarországon is forgalmazott Mobotix rendszereit használja a legkülönfélébb célokra. A kamerák moduláris felépítésűek, akár 180 fokos látószögű optikával szállíthatóak, továbbá a kültéri eszközök beépített mikrofonnal, hangszóróval és giroszkóppal rendelkeznek, valamint intelligens mozgásérzékelőt és hőszenzorokat is tartalmaznak. A Mobotix nagy előnye a beépített intelligenciájában rejlik, hiszen egyszerre több funkciót képes ellátni. Ez egy olyan teljes értékű biztonsági IP-kamerarendszer, amely akár vásárlók számlálására, bizonyos polcok előtt eltöltött idő mérésére és marketingelemzések készítésére is alkalmas. Robusztus kivitelének köszönhetően extrém ipari körülmények között és mezőgazdaságban is hatékonyan alkalmazható, és könnyedén integrálható beléptető, riasztó, tűzjelző és egyéb vagyonvédelmi rendszerekbe.

Pont az, ami kell

Az új hozzáállás egyik legjobb (és a vállalat hosszú távú tervei szempontjából legfontosabb) megnyilvánulása a Workplace Hub. IT-infrastruktúra egy négyzetméteren menedzselt IT-megoldásokkal, szolgáltatás formájában. Hardver szempontjából az eszköz egy multifunkciós nyomtatóval egybeépített, erős szerver, amit tűzfal, biztonsági szoftverek, tárolóegység és wifi hozzáférési pont egészít ki. A lényeg azonban nem ez, hanem az eszközhöz elérhető szoftverek, alkalmazások és szolgáltatások köre – ezek révén ugyanis a Workplace Hub egy kis- vagy közepes vállalkozás teljes informatikai igényeit kielégítheti, a levelezéstől a csoportmunkán át az ügyviteli alkalmazások futtatásáig.

A Konica Minolta szerint a Workplace Hub kimondottan megfelel a kis-és középvállalkozások igényeinek. (A megcélzott ügyfélkör ebben az esetben elsősorban a 20-100 főt foglalkoztató cégek, de rajtuk kívül a 1000-300 dolgozóval működő cégeknek is ajánlják a megoldást.) Ezek a cégek manapság számos infrastrukturális gonddal küszködnek. Meglévő informatikai eszközeik korosodnak, nem tartják a lépést a megnövekedett igényekkel; több információbiztonsági kihívással kell szembenézniük; és a kisebb cégek úgy érzik, informatikai szolgáltatóik nem figyelnek rájuk kellő mértékben.

A felhő nem minden

Van egy másik ok is, amiért vonzónak tarthatják a potenciális ügyfelek a Workplace Hubot. Ahogy Olaf Lorenz fogalmazott: a felhasználók egy kicsit megcsömörlöttek a „mindent a felhőből/felhőbe” jelszótól. Több esetben gondot okoz nekik a késleltetés, biztonsági problémákat észleltek, és még mindig nem szívesen tesznek ki érzékeny adatokat a nyilvános felhőbe, szívesebben tartják azokat saját eszközeiken.

Ezen is segíthet a Workplace Hub, mert hidat képezhet a saját infrastruktúra és a felhő között. Egyrészt olyan eszköz, ami ott működik a felhasználó irodájában, saját merevlemezein tárolhatja a fontos információkat; ugyanakkor zökkenőmentesen kapcsolódik a felhőhöz, és minden szükséges felhőszolgáltatást könnyen elérhetővé tesz a felhasználók számára. A felhőszolgáltatásokon kívül számtalan különféle alkalmazás is elérhető, illetve fejleszthető a Workplace Hubhoz. Az ügyfelek 90 százaléka használ is valamilyen alkalmazást az eszközön, például dokumentumkezelési, irodai munkafolyamatokat támogató vagy akár ügyviteli szoftvereket. Ezeket egy külön erre a célra létrehozott alkalmazásboltban fogja össze és teszi elérhetővé a Konica Minolta.

Mindehhez egyszerű, a teljes infrastruktúrát átfogó adminisztrációs felület tartozik, ahol az ügyfél rendszergazdája (vagy éppen az ezzel megbízott felhasználó) egyszerűen vehet fel új felhasználókat, tárhelyet oszthat ki, módosíthatja a jelszavakat vagy intézheti a többi menedzsment feladatot.

Schopp Attila – Koppenhága

További tartalmak

Legolvasottabb tartalmak

Strategy

Valós idejű adózás

Human

Az egészség hálózatai

Technology

Egy év, amely átírta az emberiség és a mesterséges intelligencia viszonyát

Strategy

Exportcikk lehet a DÁP-ból

ITBUSINESS heti hírlevél feliratkozás

.
Scroll to Top