Tömegek küszködnek gerinc-, hát- és derékfájással, pedig valójában létezik megoldás erre az égető tünetegyüttesre is – egy magyar feltaláló révén, aki ötletével tulajdonképpen újradefiniálta mindennapjaink ülőalkalmatosságait.
Egészen az ókorig kellene visszamennünk az időben, ha arra keresnénk a választ, hogy mióta is használják az emberek ülőalkalmatosság gyanánt a székeket. Habár ehhez évezredeket kellene visszautaznunk, furcsamód, a szék funkcionalitását és formáját tekintve szinte ugyanolyan, mint amilyen a kezdetekkor volt. Van azonban egy komoly különbség a régmúlthoz képest: míg korábban jellemzően csak az uralkodók tehették meg, hogy naphosszat trónoljanak, manapság már az számít kiváltságnak, amikor valakinek nem napi nyolc órát kell ülő pozícióban eltöltenie. Hogy, hogy nem, erre az alapvető problémára is egy magyar feltalálótól érkezett gyógyír.
Papp László eredetileg gépésznek tanult, ám az, hogy végül mégis feltaláló lett, elsősorban gerincproblémáiból adódott. „Elképzeltem magamnak egy olyan eszközt, amellyel alaposan és minden irányban meg tudom nyújtani a gerincemet, illetve az ülésen kívül többféle pozíciót is fel tudok venni. Mivel kereskedelmi forgalomban nem találtam ilyen terméket, úgy gondoltam, hogy csinálok magamnak egyet” – magyarázta a szakember, aki minden létező információt begyűjtött a székekről, majd az ülőalkalmatosságokról kialakult képünket lerombolva, előállt az aktív szék ötletével. Vagy ahogy ő mondaná: „átrántottam a széket a 21. századba”.

Az aktív székek tervezésekor a legfontosabb szempont egy olyan eszköz létrehozása volt, amely tökéletesen igazodik az ember biológiai működéséhez ülőtevékenysége során. A rangos hazai és nemzetközi díjakat besöprő aktív szék tulajdonképpen mindenre olyanra képes, amire az emberi gerinc is.
A termék honlapja, az aktivszek.hu négy különböző irányból szegmentálja a piacot: megcélozza egyfelől a kényelem, a pihenés, a wellness-fitness szerelmeseit; másfelől a betegápolás szereplőit, például a műtét után lábadozókat; harmadrészt az irodában dolgozó, törvényszerűen gerinc-, hát-, derékfájással küszködő ülőmunkát végzőket; végezetül pedig a túlsúlyuktól megszabadulni akarókat. Ám Papp László mindenkinek ajánlja, aki szeretné kényeztetni a derekát, s nem nyugszik bele abba, hogy órákon keresztül „kettétörve” kelljen ücsörögnie az ülőgumóin.
A szakember lapunknak elárulta, hogy már készül a következő nagy dobásra: egy olyan szék piaci debütálása várható heteken belül, amely külsőre úgy néz ki, mint egy irodaszék, viszont az aktív székhez hasonló kényelmi funkciókkal lesz felvértezve.
Miski Gábor







