Decemberben folytatódott a Yahoo vesszőfutása, ezúttal egymilliárd felhasználói fiókot érintő adatlopás derült ki. Itthon egy év alatt több mint 10 ezer gyerek ismerkedett az informatikával a Telekom programjának köszönhetően, elkelt az Árukereső.hu, és az is kiderült, hogy ellephetik a CeBIT-et a magyarok.
#1 Átlépték a tízezres határt Valamivel több mint egy éve, 2015 novemberében indult a Magyar Telekom és a T-Systems közös pályaorientációs programja, a Legyél Te is informatikus! elnevezésű kezdeményezés. Az akció célja, hogy a vállalatoknál dolgozó szakemberek bevonásával mutassák be a gyerekeknek, miről szól az informatikusi pálya, mivel foglalkoznak az IT-szakemberek, és persze azt is, hogy milyen karrierlehetőségek vannak az ágazatban. A bő egy év alatt a vállalatcsoport önkéntesei országszerte 58 településen, 171 iskolában 242 előadást tartottak, és több mint 12 ezer diákot értek el személyesen a program keretében. A hasonló vállalati kezdeményezések azért is fontosak, mert egész Európában növekvő tendencia az informatikus szakemberhiány, több százezerre tehető a betöltetlen álláshelyek száma – az IVSZ számításai szerint jelenleg Magyarországon nagyságrendileg 22 ezer informatikus hiányzik a munkaerőpiacról. A kezdeményezéshez 2017 januárjától az IT Services Hungary szakemberei is csatlakoznak önkéntesként, elősegítve ezzel azt a távolabbi célt is, hogy teljes iparági összefogássá nője ki magát a program.
#2 Ünnepi üzlet Komoly ajándék került a cseh Rockaway csoport képzeletbeli karácsonyfája alá, december 20-án jelentették be ugyanis, hogy a cég Daniel Křetínský, Patrik Tkáč és a PPF Group pénzügyi támogatásával megvásárolta az Árukereső.hu-t. A legnagyobb magyar árösszehasonlító oldal mellett a cég a régió más piacain is sikeresen vett át Naspers érdekeltségeket, így megvették a Compari.ro és a Pazaruvaj.com árösszehasonlító oldalakat is. Ahogyan a tranzakciókról szóló közleményükben fogalmaztak, ezekkel az ügyletekkel a Rockaway újabb jelentős lépést tett céljának megvalósítása felé, azaz hogy az e-kereskedelem vezető szereplőjévé váljon a régióban. A vállalat a tulajdonában álló Heureka árösszehasonlító platform piacvezető pozíciót tölt be a cseh és a szlovák piacon, a mostani felvásárlásokkal pedig újabb három piacon vált éllovassá. A 2004-ben létrehozott Árukereső.hu Magyarország piacvezető árösszehasonlító oldala, egyben online vásárlási kalauza. Látogatói jelenleg több mint 2300 webáruház 8,1 millió ajánlata közül válogathatnak az oldalon.
#3CeBIT-es tervek Eláraszthatják a világ egyik legnagyobb technológiai vásárát a magyar cégek egy, a Magyar Közlönyben december közepén megjelent kormányhatározatnak köszönhetően. A dokumentum szerint a CeBIT-en történő 2017-es fokozott megjelenésre 340 millió forintot költenek, míg 2018-ra a kiemelt partnerországi státuszt is megpályázzák. Ha ez sikeres lesz, akkor jövőre lényegesen nagyobb, 1,6 milliárd forintnyi összeg állna rendelkezésre. A vásáron történő jelenléttel kapcsolatos gyakorlati feladatok elvégzésével, valamint a szükséges beszerzések megvalósításával az MNKH Magyar Kereskedelem-fejlesztési és Promóciós Kft-t bízták meg. A CeBIT a Las Vegas-i CES-től, a barcelonai Mobile World Congress-től vagy a berlini IFA-tól eltérően nem az egyéni felhasználóknak szóló megoldásokra, hanem az üzleti és intézményi igények kiszolgálására fókuszál. Ennek megfelelően talán a legpontosabb képet adja arról, hogy melyek napjaink legmeghatározóbb trendjei az ICT-piacon és mire kell odafigyelni a következő években, és persze az üzleti lehetőségekre vadászó vállalkozások számára is kiváló terepnek számít. Tavaly a Magyar Nemzeti Kereskedőház egy 84 négyzetméteres kollektív standot alakított ki a CeBIT-en, ahol 11 magyar társaság mutatkozott be, illetve további három hazai startup jutott ki a rendezvényre a szervezet közreműködésével.
#4 Duplázó rekorder Elképesztően nehéz helyzetbe került az elmúlt években a Yahoo, ráadásul az egykor az internetes piac meghatározó szereplőjének számító céget decemberben újabb hatalmas botrány rázta meg. Már eddig is a társaság tartotta a legnagyobb mértékű adatlopás kétes rekordját, miután tavaly szeptemberben kiderült, hogy még 2014-ben 500 millió Yahoo-felhasználó adatai kerültek illetéktelenek kezébe. Nos, decemberben sikerült megduplázniuk ezt a rekordot, hiszen ezúttal egymilliárd különböző felhasználói fiók adatainak ellopásáról érkezett a hír. Érdekesség, hogy az incidens, amely a példátlan méretű adatszivárgáshoz vezetett, 2013 augusztusában történt, vagyis jó sokáig tartott, mire nyilvánosságra került az ügy. A kikerült adatok között a regisztrációnál használt név, e-mail cím, telefonszám, születési dátum, gyengén titkosított jelszavak, és bizonyos esetekben titkosított és titkosítatlan biztonsági kérdések szerepelnek. Minimális vigasz, hogy sima szövegként tárolt jelszavak nem voltak az adatlopás részei, és pénzügyi adatokat, bankkártya-adatokat nem szereztek meg a támadók.
#5 Összefogás a VR-piacon Egyre több virtuális valóság (VR) megoldást ismerhetnek meg a fogyasztók, igaz egyelőre a videójátékok szerelmeseit kényeztetik el leginkább a gyártók, de a nagy mobiltelefon-gyártók is egyre kifinomultabb eszközökkel lepik meg a felhasználókat. A jelek szerint a vállalatok mégsem teljesen elégedettek a VR-ökoszisztéma fejlődésével, és egy iparági szövetség létrehozásával igyekeznek felpörgetni a folyamatokat. A Globális Virtuális Valóság Szövetséget (Global Virtual Reality Association, GVRA) a Samsung, az Acer Starbreeze, a Google, a HTC VIVE, a Facebook Oculus és a Sony Interactive Entertainment alapította meg. A nonprofit szervezet célja, hogy elősegítse a globális VR-piac fejlődését, illetve ajánlott gyakorlatokat fejlesszen az iparág számára, amelyeket természetesen meg is oszt az érintettekkel. Emellett arra törekszenek, hogy világszerte előmozdítsák a párbeszéd kialakulását a köz- és a magánszféra szereplői között. A virtuális valóság lehet a jövő meghatározó számítógépes platformja: az oktatástól kezdve az egészségügyig számos szektor fejlődését előmozdíthatja, és a következő években jelentősen hozzájárulhat a világgazdasághoz is.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.