ITB Today 11/04: IT-biztonság szolgáltatásként – a szolgáltató szemszögéből

Csinos Tamás, Clico és Nemes Imre, T-Systems Magyarország

TECHNOLOGY

Káoszban készülnek az új iPhone 14-ek A kínai hatóságok az ország szigorú, koronavírus elleni intézkedései miatt lezárták Csengcsou városának egy kerületét, ahol a világ legnagyobb iPhone-gyára található. A lezárás szerdán kezdődött és hét napig tart.

Ezer nyelven kíván szolgáltatásokat nyújtani a Google A Google új mesterségesintelligencia-modellt kíván létrehozni, amelynek segítségével a világon legtöbbek által beszélt 1000 nyelven tervez szolgáltatásokat nyújtani az interneten – jelentette be szerdán a kaliforniai vállalat.

Új funkciót kap a Gmail, mindenkinek tetszeni fog Gmail új fejlesztésének köszönhetően többé nem kell az email-kliens és a webböngésző között ugrálni, hogy követhessük csomagunk útját, a Google ugyanis csomagkövetéssel frissíti az alkalmazást.

Kis lépések – komoly eredmények Nem csupán nevükben számítanak mintaprojekteknek azok a hazai kkv-környezetre adaptált Ipar 4.0 és digitalizációs megoldások, amelyeket a Delta csoport mutatott be. Az „IFKA Korszerű Vállalati Technológiai Mintaprogram” célja, hogy öt, egymástól eltérő ágazatban működő vállalat valós környezetébe illesztett megoldása a magyar kis- és középvállalati szektor számára szabadon tanulmányozható, példaértékű projektként legyen megismerhető.

Függetlenség kicsiben, nagyban, digitálisan Szuverenitás – (állami) teljes önállóság, függetlenség, definiálja „A magyar nyelv értelmező szótára” az évezredes fogalmat. Hogyan viszonyul mindehhez a digitális (vagy kiber-) szuverenitás kérdése, amelyről az utóbbi időben oly sokat hallhatunk – például a nemrég véget ért Infotér Konferencián is?

Mi lesz veled Ember? Immár 13. alkalommal Magyar Fenntarthatósági Csúcs konferencia. A felelősen gondolkodó és cselekvő emberek éves párbeszédén a fővédnökök – László Ervin világhírű filozófus, a Budapest Klub Alapítója, Juhász Árpád geológus, író és Demcsák Mária, a Magyar Fenntarthatósági Csúcs és az Üzleti etikai díj alapítója – november 17-én ismét összehívják a magyar társadalom és gazdaság felelőseit, az üzleti szektor képviselői mellett a tudomány, az oktatás, a kormányzat, a civil szervezetek felelős gondolkodóit és cselekvőit, hogy osszák meg tudásukat egymással!

Bevált a Gloster stratégiája, jövőre a német piacon nyit irodát A nem túl kedvező gazdasági környezetben is tudja teljesíteni a Gloster a stratégiai céljait, amihez például vidéki egyetemi városokban nyit szolgáltatóközpontokat, a német piacon pedig értékesítési irodával terjeszkednek. A gazdasági nehézségek miatt egyre több nyugati vállalat az olcsóbb és hatékonyabb kelet-európai piacra szervezi ki informatikai működését, ennek részese lehet a vállalat is. A Gloster folytatja a magyar piacon lévő vállalatok felvásárlását, a win-win akvizíciók megalapozták a meglévő üzletágak erősítését. Szekeres Viktorral, a cég igazgatótanácsának elnökével beszélgettünk.

A YouTube is beállt a – streaming – sorba A YouTube a Primetime Channels nevű új funkcióval prémium streaming szolgáltatásokat hoz be a fő alkalmazásába. A Showtime, a Starz, a Paramount+ és az AMC+ tévéműsorai, filmjei és sportműsorai a kedvenc alkotóktól származó videók mellett lesznek láthatók.

 

ITBUSINESS PODCAST

PROtACTION: IT-biztonság szolgáltatásként – a szolgáltató szemszögéből

Security-as-a-service – e témát járják körül az ITBUSINESS IT-biztonsági podcastfolyamának, a PROtACTION-nek az újabb epizódjában a szakértő asztaltársaság tagjai. Előtte, ahogy szokás, hírek kerülnek terítékre, kicsit hosszabban. Az első hír szerint új kínai APT csoport folytat kiberkémkedést a Közel-Keleten és Ázsiában, a második hír pedig arról számol be, hogy egy pro-palesztin hektivista csoport izreali ipari szabályozó rendszerek ellen intézett támadást, mégpedig úgy, hogy az internetről követlenül elérhető, tehát teljesen védtelenül hagyott PLC-k felett vette át az irányítást. Az epizód asztaltársasága mindkét hír fontos tanulságainak a végére jár, majd a vendég javaslatára és felvezetésével a szolgáltatásként nyújtott IT-biztonságról, a security-as-a-service-ről beszélgetnek, Mester Sándor és állandó moderátortársa e sorozatban, Csinos Tamás, a Clico magyarországi country menedzsere (képünkön balról) egymással és a vendéggel, Nemes Imrével, a T-Systems Magyarország kiberbiztonsági kompetencia központjának vezetőjével (képünkön jobbról) több ízben is ütést váltanak, de a végén mindig minden jóra fordul.

 

Merre tart az autóipar és a mobilkommunikáció párosa? Az autóipar és a mobilhálózatok olyannyira kéz a kézben járnak, hogy az egyik lényegében segített a másiknak megszületni: miután Amerikában fellendült a lakossági autózás, igény volt a mobiltelefonra is, az első hordozható telefon pedig gyakorlatilag egy autó volt: 1946 júniusában már megvolt az elvi lehetősége annak, hogy az autópályán telefonáljunk egy beépített mobillal, persze csak nagyon korlátozottan és kezdetlegesen.

A TikTok mentheti meg a kisvállalkozókat? Ügyfeleinken nap mint nap tapasztaljuk, hogy tanácstalanok az új social media felületekkel kapcsolatban. A magyar szabadúszók illetve kis- és középvállalkozók tele vannak kétségekkel, kérdésekkel a TikTokról: működik ez az ő területükön? Nem válnak hiteltelenné, komolytalanná ha TikTokoznak? Virális tartalom ide vagy oda, lehet ezzel tényleg eladásokat generálni?

Megjelent a legújabb Media Responsibility Index Az IPG Mediabrands és elemző központja, a MAGNA a napokban bemutatta a Media Responsibility Index negyedik (MRI 4.0) kiadását. A kutatás célja az, hogy felhívja az iparági szereplők figyelmét azokra a módszerekre, amelyek képesek csökkenteni a különböző márkákhoz és a fogyasztókat célzó hirdetésekhez köthető káros hatásokat.

A magyar minimálbér a legalacsonyabb a visegrádi országok közt A magyar minimálbér idén átlag felett, 19,5%-kal havi bruttó 200 ezer forintra nőtt, de még így is sereghajtó a visegrádi országok között – számolt be az RTL Híradó. Az árak az átlagfizetésnél is gyorsabban nőnek, ezért Magyarországon inflációkövető emelést követelnek a szakszervezetek, ha sikerrel járnak, nagyjából 230 ezer forint lehet a minimálbér, azonban a visegrádi országoktól még mindig elmarad: A szlovákoknál majdnem 290 ezer, a cseheknél pedig 280 ezer forintra rúghat jövőre a minimálbér. A lengyeleknél jövőre januárban és júliusban is emelik, és már januártól meghaladhatja a havi bruttó 300 ezer forintot.

Vezetni annyit tesz: kommunikálni Vezetőnek lenni különleges lehetőség, egyben mérhetetlenül komoly feladat: másokat vezetni, másokért felelősséget vállalni, másokból kihozni a lehető legtöbbet úgy, hogy az motiváló is legyen, na ez a nem semmi. Több, mint meglepő, hogy vezetőket nem igazán képeznek oktatási intézményekben. Vannak persze órák, akár tantárgyak is, amelyek érintik a témát, de diplomát mérnöki, gazdasági, tanári, fizikusi, vagy éppenséggel szociológusi tudásról kapunk, vezetőiről nem. Ezek után a vezetővé válásban több meghatározó feltétel hozhat eredményt: a saját, otthonról hozott képességek, adottságok, egy jó vezetői minta, amit érdemes követni, az adott vállalati támogató kultúra, és természetesen a folyamatos tanulás, fejlődés, hogy az említett alkotóelemek a legjobb mixet adják majd ki.

Aggódsz a céged miatt? 5 nyerő tipp válság esetére A Cégmenedzser Szoftver és a Kereskedelmi Marketing Trendek által végzett kutatás szerint a magyar kkv-k több mint 80%-a borúsan látja a közeljövőt, és negatív gazdasági hatásokkal számol. Vannak cégek, ahol igyekeznek pozitívan felkészülni az előttük álló kihívásokra, ám vannak, akik szinte csak költségcsökkentésben gondolkodnak, és negatív irányú intézkedések sorát hozzák meg. Jó példa erre a kutatás marketingköltésekre vonatkozó eredménye. A felmérés alapján elmondható, hogy a cégek 13%-a visszavágja a marketinges kiadásait, ugyanakkor 27% nyilatkozott úgy, hogy igenis erősíteni fogja a marketingjét.

Az iparűzési adó egyszerűsített megállapításának új szabályai Idén december 31-éig eltérő egyszerűsítési szabályok vonatkoznak az átalányadózókra, a kisadózókra és a 8 millió forint nettó árbevételi értékhatárt el nem érő kisvállalkozókra. Január 1-jétől viszont a kisvállalkozások egységes szabályrendszer mentén állapíthatják meg az iparűzésiadó-alapjukat. Mindenekelőtt a törvény bevezeti a kisvállalkozó fogalmát. Kisvállalkozónak minősül az a vállalkozó, akinek/amelynek éves nettó árbevétele nem haladja meg 25 millió forintot. Ha a vállalkozás működési ideje nem érte el a 12 hónapot, akkor ezen értékhatárt arányosítani kell.

A csavar a 33 milliárdos kiszállóban –minden arról, hogyan adták el a Szallas.hu-t A válságidőszakban is gyorsan növekvő Szallas-csoport idén ősszel lengyel kézbe került, de van egy jó nagy csavar a történetben. A globális szereplőkkel (Booking.com, AirBnb) sikerrel versenyző magyar csapat tudása sokat ér, ők állítják át az új tulajdonos szállásportálját a Szallas-modellre. Az elmúlt évek egyik legsikeresebb feltörekvő vállalatának útja az idei év egyik legjelentősebb tranzakciójáig és azon túl.

Autonóm targoncákba fektet a BMW A BMW kockázatitőke-befektetéssel foglalkozó cége, a BMW i Ventures vezette azt a befektetést, ami során több vállalat 20 millió dollárt invesztált a Fox Robotics-ba. Az amerikai cég elsőként fejlesztett ki olyan önvezető targoncát, ami képes teherautók rakodóteréből teljesen önállóan kiemelni raklapokat.

Az egészségügyi szakemberhiányra hatásos válasz lehet a digitalizáció Alapjaiban alakulhat át a diagnosztikai ellátás, de a gyógyszergyártás hatékonysága is jelentősen növelhető a mesterséges intelligenciának köszönhetően. A digitalizáció jelentette kihívásokról, buktatókról és megoldandó feladatokról lesz szó 2022. november 22-én, a 3. Digital Health Summit-on. Globálisan egyre nagyobb teret nyer a digitális egészségügy, és az is biztos, hogy az egészségügyi ellátás hagyományos modelljei – amennyiben ez alatt a gyógyszerek vagy terápiák biztosítását értjük – idejétmúlttá váltak. A hatékonyságnövelés eszköze lehet, ha a vállalatok aktív szerepet vállalnak a digitális forradalom támogatásában a betegellátástól a megelőzésen és a diagnosztikán át a monitorozásig.

Olcsóbb lehet az olaj, ha sok e-teherautó lesz Kínában Minél több dízel teherautó tűnik el az az utakról, annál kisebb lesz az olaj iránti kereslet. Ez különösen az olyan országok elektromos átállása esetében lehet érdekes, mint Kína, ahol óriási számú tehergépkocsi van fogalomban. Az elektromos haszongépjárművek terjedése még csak most fog igazán beindulni a következő években, de különösen a rövidebb városi szállítási feladatok esetében már most is több országban alkalmaznak ilyen járműveket – ez alól Kína sem kivétel. Egy új jelentés szerint az akkumulátorral hajtott kishaszonjárművek eladásai a 2020-as egy százalék alatti részesedésről idénre a teljes piac 10 százalékára emelkedtek. Ez a komoly ugrás hatással lehet akár a globális olajkeresletre is az InsideEVs szerint.

Washingtonban ismét komolyan napirendre kerülhet a TikTok betiltása Az amerikai kormány alá tartozó, öttagú Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) egyik tagja, Brendan Carr az eddigi talán legkeményebb üzenetet fogalmazta meg a TikTokkal kapcsolatban, amikor arról beszélt, hogy a kormány külföldi beruházásokat felügyelő bizottsága (CFIUS) egyszerűen be kéne tiltsa a videós alkalmazást.

 

ECONOMY

Éppen a gáz árának ingadozása miatt nem csökken a számla Miért nem csökken a különböző intézmények gázszámlája, ha hetek óta esik az energiahordozó világpiaci ára? Mitől függ egyáltalán, hogy kinek mennyit kell fizetni? Erre kerestük a választ Hortay Olivérrel, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. energia- és klímapolitikai üzletágának vezetőjével.

Ilyen cég nincs nagyon Magyarországon – a TheVR átalakulása Egész nap játszotok, és ezért még pénzt is kaptok? – ha mered, szegezd csak nekik a kérdést. A TheVR mindmáig Debrecenből épülget, ami ma már nemcsak videójátékokat, de kisebbfajta médiabirodalmat takar. Több százezren követik őket, ők pedig éjt nappallá téve tökéletesítik a céget, amihez hasonló nincs nagyon az országban.

Nála idegesebben a piac sem reagál, ha a Nemzeti Bank rossz döntést hoz Elmúltak az aranyévek, válsággal néz szembe a világ: emelkedő kamatok, visszaeső gazdaságok és növekvő munkanélküliség. Surányi György jegybankelnökként megélt már hasonlót és sikerrel kezelte. Most egy háború és a 2010-es évektől bevezetett különutas magyar modell is plusz kihívásokat jelent.„Nincs jó helyzetben a magyar gazdaság. Ennek ellenére azt gondolom, hogy Magyarország nincs abban a helyzetben, hogy reálisan pénzügyi csődről vagy államcsődről kelljen beszélni. A legfontosabb mutató itt a nettó külföldi adósság szintje. Ha van olyan szám, ami az elmúlt tizenhárom évben, tehát 2009-től, már a Bajnai-kormány óta évről évre javul, az éppen a nettó külföldi adósságpozíció. Ez ma Magyarországon alacsony, olyan szinten van, ami lehetőséget ad arra, hogy egy ésszerű és bátor gazdaságpolitikai kiigazítás mentén ki tudjunk jönni abból a kedvezőtlen szituációból, amiben vagyunk.

Ötbillió forintot érnek a legértékesebb magyar cégek – itt a friss Forbes-lista A Magyar 100 lista mindig egyben korlenyomat is: megmutatja, mennyi minden történt az elmúlt évben, és felvázolja, mi minden várható még. Sohasem értek még ennyit a magyar top cégek, idén megközelítették az ötbillió forintot – ez 520 milliárddal több, mint egy éve, a 2021-es magyar GDP 9,07 százaléka. Jó évet zártak többek között az építőipari és az ingatlanfejlesztő cégek, és az élelmiszeripari cégek egy része is. Sokat nőttek a kőkeményen exportra fókuszáló, a K + F-re nagy hangsúlyt fordító gyártócégek, és kiemelkedően nagyot ugrottak azok, akik érdekeltek abban, hogy szép lassan a tízmillió lakásfelújító országa leszünk.

Egyre több magyar várja a nyugdíjrendszer összeomlását, miközben nincs B terve Nő a pesszimizmus nyugdíjfronton: a 2021-ben mért 35 százalékhoz képest, idén már 41 százalék nyilatkozott úgy, hogy még kisebb összeget sem tud öngondoskodásra szánni. A magyarok fele arra számít, hogy idős korában is dolgoznia kell a megélhetéshez – derül ki a Generali Biztosító kutatásából.

Hoppá, egy magyar államkötvény már 16,66 százalékos kamatot fizet Míg hivatalosan 13 százalék az irányadó kamat Magyarországon, a valóságban már 18, aminek következtében elszállt az egyik változó kamatozású államkötvényfajta kamata. A papírt a kisbefektetők is vehetik, bár lehet, hogy hosszabb távon jobban járnak más állampapírfajtákkal. Nagyon vonzó, 12-16 százalékos hozamokat látunk lassan minden fontosabb papírfajtánál.

Beszakadt a gázár, készülhetünk a rezsiszabályok lazítására? – Áh, dehogy! Október végéig nagyot esett a tőzsdei gázár 450 forint körülre köbméterenként, így sok olyan magyar gázfogyasztó lehet, aki elkezdett reménykedni, hogy januártól hátha 752 forintnál kevesebbet kell majd fizetnie az átlagfogyasztás fölé lógó gázmennyiségre. Nagyon rossz hírünk van a számukra, sőt az összes magyar lakossági gázfogyasztó számára: a Portfolio kalkulációi szerint a most látható gázárak mellett elképesztően nagy veszteséggel néz szembe az állami gázszolgáltató 2023 végéig, ami jóval több, mint amit idénre és jövőre összesen betervezett eddig a kormány a rezsivédelmi alapba. Így valószínűleg felesleges abban reménykedni, hogy januártól majd lazít a kormány a rezsiszabályokon. Sőt, két további nagy költségvetési akna miatt is inkább azért kell szurkolni, hogy ne szigorodjanak tovább a rezsiszabályok jövőre, ahhoz pedig fontos alapfeltétel lenne a minél alacsonyabb gázár jövőre.

Energiaturistákra vadászik már több európai ország is – mi nem Örökbefogadás, pilótaképzés, meddőségi és fogorvosi kezelés, nem kevesen Erasmus ösztöndíj révén több hétre, sőt, akár hónapokra is érkeznek Magyarországra külföldiek, de vajon az energiaturizmusból profitálhatnak-e az itteni szállásadók? Megkérdeztük.

Egy apró francia falu lett az atomenergia-ellenállás főhadiszállása Aki hallotta már a franciaországi Bure nevét, az valószínűleg vagy a környékbeli atomellenes aktivisták központja, vagy az itt hamarosan felépülő atomtemető miatt találkozott vele. Az alig 80 fős falu mellé hoznák ugyanis a franciák legveszélyesebb nukleáris hulladékát, a fogadtatás pedig igencsak vegyes: ha az aktivistákat kérdezzük, senki nem szeretne a kertje végébe atomszemetet, ha pedig a laboratóriumban dolgozókat, akkor a helyiek nagy része támogatja a projektet. Egy biztos: a nukleáris hulladékot, amiből Franciaország egyre többet termel majd, valahová rakni kell.

900 ezer ember nyomorodhat bele a megugró rezsiárakba Hiába zuhant az utóbbi időszakban a tőzsdén a gáz ára, a lakosság ebből aligha fog idén bárit érzékelni. A magyar fél ugyanis igen drágán halmozta fel a tárolókba a gázt, így ezt valószínűleg próbálják majd részben továbbhárítani. A helyzet ugyanakkor nagyon súlyosnak tűnik, egy kutatás szerint 900 ezer ember kerülhet bajba a rezsiárak növekedése miatt. A rezsihelyzet, a fizetendő árak, és a számlák értelmezése is terítékre került a napokban az ATV maiTÉMA című műsorában, ahol Varju László, a DK alelnöke, Jandó Zoltán, a G7 újságírója és kollégánk, Király Béla beszélt ezekről.

Egy spanyol gázvezeték miatt feszültek egymásnak Európa vezető hatalmai Még Nyugat-Európa vezető hatalmai is nehezen tartják magukat a szolidáritás eszméjéhez, ha a saját gazdasági érdekeikről van szó, de ők legalább próbálkoznak. Egy megosztó gázvezeték története. Az északnyugat-spanyolországi A Coruña városában található az Atlanti-óceán egyik legforgalmasabb kikötője. Nem messze ettől a negyedmilliós galíciai várostól van az Ibériai-félsziget hét LNG-terminálja (liquefied natural gas, azaz cseppfolyósított földgáz) közül az egyik. A Mugardosban lévő létesítmény a maga 3,6 milliárd köbméteres nominális éves kapacitásával a legkisebb a félszigeten, azonban még így is egymilliárd köbméterrel nagyobb, mint a horvátországi Krk szigete mellett úszó terminál.

Íme a kriptoközösség legjobb tippjei a medvepiac átvészelésére A tanácsok közös témája a hosszú távú célokra való összpontosítás és a rövid távú zavaró tényezők elkerülése volt, legyen szó áringadozásról vagy a negatív mainstream hírekről. A 2022-es kripto medvepiac a piaci kapitalizáció több mint 70%-át törölte el a csúcs óta. A teljes kriptopiaci kapitalizáció a bikapiac tavalyi csúcsán átlépte a 3 billió dollárt, jelenleg pedig azért küzd, hogy 1 billió dollár felett maradjon. Egy olyan időszakban, amikor a kriptovaluták többsége oldalazva mozog, és hónapok óta nem regisztráltak jelentős bullish momentumot, ez egy kicsit frusztráló lehet, különösen azok számára, akik a piaci csúcson ugrottak be gyors pénz reményében.

További tartalmak

Legolvasottabb tartalmak

Strategy

Valós idejű adózás

Human

Az egészség hálózatai

Technology

Egy év, amely átírta az emberiség és a mesterséges intelligencia viszonyát

Strategy

Exportcikk lehet a DÁP-ból

ITBUSINESS heti hírlevél feliratkozás

.
Scroll to Top