Hogyan rúgd ki a betolakodókat a wifidből?

[Forrás: Getty Images @ consumeraffairs.com]
Lassú az internet, nehezen kapcsolódik a mobil az otthoni wifihez, néha az is előfordul, hogy a saját lakásában mobilneten marad az ember. Nos, az ilyen rendellenességeket okozható rengeteg ok közül az egyik, hogy valaki a mi wifinket használja. Gyanúnkat úgy tudjuk megerősíteni (vagy megcáfolni), hogy megismerjük a wifi-routerünk kezelését.

 

Egy adott wifi-router abszolút maximálisan 255 hozzá kapcsolódó eszközt tud kiszolgálni. Ennél sokkal kevesebb csatornát tud csak nyitni (maximálisan 11, illetve 45 eszköz számára, ha 2,4, illetve 5 GHz-es). Alapvetően a routerre kapcsolódó eszközök sávszélesség-igényétől fog függeni egy adott eszköz „felhasználói élménye”. Ne feledkezzünk meg arról, hogy a rádióhullámú kapcsolatokat befolyásolják a „terjedési körülmények” is, amely fogalomhoz az „időjárás” áll legközelebb: a ház szerkezete, a szomszéd mikrosütője, alacsonyan szálló repülőgép, de legfőképpen a mi wifi routerünk körüli 20-40 méteres sugarú gömb belsejében egyidejűleg aktív wifi-eszközök száma tartozik beléjük.

Egy adott csatornán levő egyidejűleg aktív eszközök között megoszlik a sávszélesség, akár a mi routerünkhöz kapcsolódik, akár nem. Ez az indok arra, hogy megváltoztassuk a gyári, alapértelmezésű csatornabeállítást – amit az emberek meglehetősen nagy többsége nem tesz meg. Ezt a routerünk kezelőfelületének „wireless” szekciójában tehetjük meg. Routerünk kezelőfelületét az ő saját weboldalán, a helyi hálózatunk egy meghatározott IP-címén találhatjuk meg, valami ilyesmin: https://192.168.xxx.yyy, ahol xxx és yyy egy-egy 0 és 255 közötti szám, xxx jellemzően 000 vagy 001, yyy pedig sajnos tetszőleges, könnyítés, hogy a router alján és/vagy a „Használati utasításában” megtalálhatjuk az alapértelmezésű értékét.

A digitális írástudás fontos része, hogy az eszközök gyári, alapértelmezésű beállításait biztonsági okokból
mindig meg kell változtatni.

Az alapértelmezések ugyanis nyilvánosak: az eszköz (általában ingyenesen letölthető) dokumentációjában benne vannak, bárki tudhatja. A rossz fiúk pontosan tisztában vannak az elmúlt 10 évben a teljes világon forgalomba került összes internetes eszköz alapbeállításaival. Az egyik ilyen az okostelefon bluetooth-os neve, általában a márkája és a típusa: milyen szórakoztató, amikor a metrón megnézzük, hogy milyen telefonok vannak a közelünkben…

De ilyenek a routerek wifibeállításai is. Elszomorító, hogy hány TP-LINK…, Vodafone-nnn, SamsungTV- stb. nevű eszközt találhatunk a saját, otthoni routerünk hatósugarában. Elszomorító egyrészt, hogy mennyien nem törődnek ezzel, másrészt, hogy milyen sok eszköz wifi-zik már akárhol – jó eséllyel a mi sávszélességünkön „élősködve” (ahogy mi is az övéken, igaz, jóhiszeműen).

Ha a routerünk csatornabeállítását a gyáriról, a rendelkezésre álló csatornatartomány közepéről, a széle közelébe helyezzük át, akkor csökkentjük a „mi” csatornánkat használók számát: növeljük a mi számunkra rendelkezésre álló sávszélességet. Ez ugyan nem segít a család sávszélességét kitöltően torrentező gyermekünk miatti internetlassuláson, amit tovább fokozhat párunk streamelése és anyánk YouTube-ozása, de az „élősködőket” hatékonyan kizárja.

A jogtalan wifihasználókat leghatékonyabban egy „fehér listával” zárhatjuk ki: a routerünknek megmondjuk, hogy csak az engedélyezett eszközöket engedje kapcsolódni. Ehhez sajnos el kell jutnunk a kezelőfelülete „MAC address filtering” ablakához, ahol fel kell sorolnunk az engedélyezett eszközök MAC addressét: a megváltoztathatatlan hálózati címét, egy-egy meglehetősen hosszú 16-os számrendszerbeli számot. Ez érezhetően nem egyszerű művelet, de talán a torrentező ifjonc, vagy az IT-területen dolgozó szomszéd képes rá. Az eszközök (okostelefonok, laptopok, okostévék stb.) hálózati címét is csak ők tudják kikotorni a menük mélységeiből.

Az a szerencsénk, hogy a wifi jelentősége csökken, lassan, de biztosan kiváltja a mobilnet. A folyamatot felgyorsította a járvány miatt általánossá vált home office: amikor a túlterhelt vezetékes internetszolgáltató szaggató internete helyett a megbízhatóbb mobilnetet használtuk a munkahelyi kapcsolathoz, rájöttünk, hogy minek is a wifi.

Routernek hívjuk, de valójában switch
A hálózati szaknyelvben a router egy egyszerű, buta hardver, magyarul útirányító. Magyarországon a „router” elnevezés terjedt el sokféle hálózati funkciót ellátó eszköz számára, amelyek lehetnek hálózati kapcsolók (switchek), tűzfalak, modemek, menedzselt végpontok vagy mindezek egyszerre. Ilyen például az internetszolgáltató által adott eszköz („modem”), amelyet ráadásul a felhasználója nem is tud teljeskörűen menedzselni, már csak azért sem, mert nem az övé, hanem a szolgáltatóé.
A fent említett MAC address filteringet be lehet állítani rajta, de sajnos, amikor a szolgáltató frissít valamit a beállításokon központilag, olyankor elveszhetnek a saját beállításaink, amelyeket újra el kell végezni.

További tartalmak

Legolvasottabb tartalmak

Strategy

Valós idejű adózás

Human

Az egészség hálózatai

Technology

Egy év, amely átírta az emberiség és a mesterséges intelligencia viszonyát

Strategy

Exportcikk lehet a DÁP-ból

ITBUSINESS heti hírlevél feliratkozás

.
Scroll to Top