TECHNOLOGY
Egy régi-új megoldás, mint 2020 megmentője Az IT-kollaborációs törekvések itthon és az országhatáron túl mindig jelen voltak, ám külső kényszer nélkül tiszavirág életű próbálkozásként bukkantak fel és tűntek tova. A COVID-19 terjedése azonban nem várt kihívások elé állította a vállalkozásokat világszerte és az egyszerűbbnek tűnő, jól megszokott, személyes kapcsolatokon alapuló munkavégzésről pillanatok alatt kellett átállni otthoni munkavégzésre. Az IT-kollaboráció pedig ezzel indult hódító útjára és olybá tűnik, hogy a nemzetközi viszonylathoz mérve sincs okunk panaszra.
Megszüntetik a a jogkövető vállalkozások versenyhátrányát A kormány kiemelt célja a jogszerű foglalkoztatás elősegítése, a gazdaság további fehérítése, ezért törvénymódosítási javaslatot nyújtott be az Országgyűlésnek a foglalkoztatást elősegítő szolgáltatásokról és támogatásokról, valamint a foglalkoztatás felügyeletéről, jelentette be Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára.
Nagy lehetőségek előtt a magyar gazdaság A magyar gazdaság hatalmas lehetőségek előtt áll: a világjárvány miatt sok vállalat megszűnt, meggyengült, vagy kiszorult a világpiacokról, a magyar vállalatok azonban betörhetnek az új piaci résekbe, növelve bevételeiket, a foglalkoztatást, erősítve a magyar gazdaság egészét, mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
A fát és az erdőt is, avagy adatrendszerezés mesterséges intelligenciával Az információ hatalom, ami minden vállalatnál rendelkezésre áll. De csak az jut versenyelőnyhöz, aki megfelelően tudja értelmezni és hasznosítani az információhalmazt, és ki tudja nyerni belőle a lényeget. A szervezeteknél összegyűlő adatmennyiség viszont olyan óriási, hogy esélytelen emberi munkával nekilátni a feladatnak. A gépi tanulás és a mesterséges intelligencia ezzel szemben képes szövegek, hangok, képek vagy arcok felismerésére és elemzésére, így akár rejtett összefüggésekre is rá tud világítani.
A Spotify blokkláncos kihívója 8 millió dollárnyi tokent oszt szét Az Audius a zenészek és a felhasználók között osztja majd szét a tokeneket, akik eddig használták a platformját. Ez pontosabban 50 millió tokent jelent. Az Audius főhálózatán most indul el a saját irányítási token, az AUDIO, amelynek az 1 milliárdos készletéből így 5%-ot osztanak szét „10000 alkotó és rajongó között”. Az Audius elképzelése alapján a zenészek és a hallgatók használhatják majd a tokeneket, amelyek szavazati jogot biztosítanak, így dönthetnek a platform jövőbeni kérdéseiben, fejlesztési irányaiban.
Mondjon búcsút a leállásoknak! Az ön IT-rendszerében milyen gyakran fordulnak elő váratlan leállások? Mennyi időt és pénzt veszít a tervezett karbantartásokkal? Tudta, hogy pár hasznos lépéssel sokat tud csökkenteni mindkét típusú állásidőn? A SUSE összegyűjtötte a legfontosabb tippeket a kritikus fontosságú alkalmazások zavartalan futtatásához, hogy szolgáltatáskiesést okozó hibák megszűnjenek, és adatai mindig elérhetők legyenek.
Apple AirPower – Minden remény elveszhet Az Apple 2017-ben, az iPhone X bejelentésekor rántotta le a leplet a saját vezeték nélküli töltőjéről, ami nem tűnt különlegesnek, de jó lehetőségeket ígért, megvalósítani azonban eddig nem sikerült. Egyszer már volt arról hír, hogy az Apple elengedte az AirPower töltőpadnak a fejlesztését, viszont egy kis csapad eddig még állítólag dolgozott azon, hogy sikerüljön megvalósítani a terméket, amibe a cégnek korábban beletört a bicskája. Most viszont iparági források szerint az Apple végleg lezárhatta a fejlesztést, és már egyáltalán nem számol azzal, hogy ez valaha megvalósulhat.
Az autózás lett a koronavírus nyertese Magyarországon Budapesten a BKK utasszámai még a mai napig is harmadával maradnak el az ilyenkor szokástól, az utakon viszont már közel akkora a forgalom, mint korábban. A legtöbb esetben a forgalom mérésére a könnyen hozzáférhető, de alapvetően pontatlan utazástervező alkalmazások adatait szokták használni. A Wazestats vagy a TomTom adatvizualizáció ugyan szemléletesen mutatja a forgalmat, de csak az autósok elenyésző százalékától származó információk alapján. Ráadásul ha sok dugó van, akkor nagyobb eséllyel használják ezeket, így a felhasználók száma és a forgalom nagysága között sem lineráris a kapcsolat.
Novemberi Club: A válságkezelés, a változáskövetés és a gyors alkalmazkodás 4+1 szintje A valódi digitális átállást a fogyasztók kényszerítik ki. Azonnal választ szeretnének kapni a kérdéseikre, mindannyian kiemelt figyelmet igényelnek a márkáktól, szolgáltatóktól, szeretnének egyedit kapni. Eközben a COVID-19 miatt a digitalizációban éveket ugrottunk előre, a fizikai térben történő ügyfélkapcsolatok helyett mindenki a digitális kapcsolattartás kicsiszolásán dolgozik. Eljött a valódi omnichannel ideje!
Időpont: 2020. november 6., 9:00–11:00
Helyszín: KIOSK (Budapest, Március 15. tér 4.)
A Dell Technologies kibővíti as-a-Service stratégiáját A felhő alapú informatikai infrastruktúrák területén vezető Dell Technologies az APEX projekt keretében kibővíti szolgáltatásként kínált ajánlatait. A vállalat így megkönnyíti a hozzáférést on-demand technológiáihoz ügyfelei és partnerei számára a tárolók, szerverek, hálózatok, hiperkonvergens infrastruktúrák, asztali számítógépek és szélesebb körű megoldások esetében.
3D nyomtatás és a zöld energiák Az amerikai elnökjelöltek második és egyben utolsó vitáján, október 22-én Joe Biden pozitívan nyilatkozott a megújuló energiákról, belengette a fosszilis tüzelőanyagokról való áttérést, ami persze nem máról holnapra fog megtörténni. Lényegében a biomasszáról, a nap- és a szélenergiáról, ipari léptékű elterjesztésükről van szó. A 3D nyomtatás méretezhetősége és gyors telepítése komoly versenyelőnyt jelent ezen a téren, ideális megoldás lehet a megújuló energiaszektornak.
Egyre olcsóbb, egyre egyszerűbb és egyre veszélyesebb a deepfake technológia A University College London kutatói augusztusban tették közzé azt a tanulmányt, amelyben a mesterséges intelligenciához kötődő lehetséges csalásokat, bűncselekményeket tárták fel, és a rangsor elejére a videó- és hanghamisítást helyezték. „Az emberek hajlamosak hinni a szemüknek és a fülüknek. A deepfake technológia bűnügyi felhasználásai sokfélék lehetnek: gyerekek nevében kérhetnek pénzt az idősebb felmenőktől videohívás keretében, telefonon kérhetnek hozzáférést biztonságos rendszerekhez, vagy közszereplőket eljátszva manipulálhatják az embereket különböző célok érdekében”.
Csökkenti a Facebook a hirdetések 28 napos konverziókövetési időszakát Eltávolítja a hirdetések 28 napos attribúciós ablakának opcióját a Facebook, ami azt jelenti, hogy a hirdetők a továbbiakban nem tudják majd hosszabb távon követni a megjelenésekhez köthető célteljesüléseket. A változás az előre beállított konverziós céllal futtatott (és ezektől függően automatizált) kampányok tulajdonosainak jelenthet majd nehézséget, vagyis elsődlegesen a nagyobb e-kereskedők kerülhetnek hátrányba.
Kötvénykibocsátásra készül a Magyar Telekom A Magyar Nemzeti Bank (MNB) Növekedési kötvényprogramjának keretében 70 milliárd forintos kötvénykibocsátást tervez a Magyar Telekom.
Újabb kilenc évig Péterfalvi Attila a NAIH elnöke Újabb kilenc évre nevezte ki Áder János köztársasági elnök Péterfalvi Attilát a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH) elnökének.
Mennyi lesz jövőre a minimálbér? Megkezdődtek a jövő évi minimálbérrel, garantált bérminimummal és bérajánlással kapcsolatos egyeztetések a kormányzat érdemi közreműködésével a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) monitoring bizottsági ülésén.
Felhőben tarol a Microsoft A harmadik negyedévben (a Microsoft első pénzügyi negyedévében) a vállalat felhőből származó bevétele 31 százalékkal 15,2 milliárd dollárra nőtt az előző év azonos időszakához képest. Az Azure bevételek 48 százalékkal emelkedtek.
Szuper WiFi jön az otthonokba Bejelentette a Qualcomm következő generációs mesh hálózati platformját, amely integrálja a WiFi 6-os és 6E-t, valamint az adatcsomagokat hatékonyabban kezelő architektúrát kínál az otthoni felhasználóknak.
ECONOMY
Az e-kereskedelem pandémia idején A pandémia tavaszi időszaka alatt megnőtt az igény az e-kereskedelemre, miután az üzletek többsége zárva tartott. Ez idő alatt nemcsak a szokásosan is nagy forgalmat bonyolító webáruházak bevételei emelkedtek, hanem az élelmiszerek házhoz szállítása iránt is nőtt a kereslet. A vírusidőszak rossz hatással volt az olyan kiskereskedelmi egységekre, amelyek a fizikális térben értékesítettek, de óriási lehetőség nyílt számukra az online tér meghódítására.
Azt hittük, a MÁP Plusz lesz a legjobb állampapír. Mekkorát tévedtünk! A híres MÁP Plusz államkötvények hozamánál több mint kétszer magasabbat is el lehetett érni, ha valaki ehelyett eurós kötvénybe fektette a pénzét, méghozzá hasonlóan alacsony kockázat mellett. Hála persze annak, hogy a forint az utóbbi másfél évben rohamosan leértékelődött. Ez megtaníthatja a befektetőket arra, hogy még az állampapíroknál sem érdemes mindig mindent egy lapra feltenni.
Novemberi ONLINE Club: SAP S/4HANA – Új generáció a vállalatirányítási rendszerekben A fejlődés vonatára vagy felszáll valaki, vagy azt kockáztatja, hogy az elgázolja. Az SAP kínálatában az S/4HANA jelenti az új generációt. Nem véletlen, hogy nem R/4-nek hívják: az S/4HANA az utóda, de nem továbbfejlesztése a korábbi terméknek. Ezért az áttérés sem frissítésnek, hanem konverziónak számít, azaz több előkészületet és erőforrást igényel a felhasználók részéről. A befektetett munka azonban megtérül: a konverzió után korszerű, jövőálló vállalatirányítási rendszerhez jut a vállalkozás modern megjelenéssel, modern funkciókkal, a korábbi változaténál lényegesen nagyobb sebességgel, miközben a rendszer funkcionalitása ismerős lesz a felhasználók többségének.
Időpont: 2020. november 18. 10:00–12:00
Helyszín: élő közvetítés az ITBUSINESS Facebook-oldalán (facebook.com/itbusiness.hu)
Előzetes regisztráció szükséges!
Regisztráció: https://www.facebook.com/groups/77707123949016
Amerika-alázó részvénykibocsátásra készül az Ant Group A világ tán legnagyobb részvénykibocsátására készül a kínai Ant Group. A cég papírjait egyszerre teszik elérhetővé a sanghaji és a hongkongi tőzsdén. A cég arra számít, hogy 34,5 milliárd dollárt is elérheti a két pakett ára. A hongkongi tőzsdén nagyjából 134 millió részvényt lehet majd megvásárolni. A nyitóárat pedig 80 hongkongi dollárra teszi a Techcrunch híradása. Ez adja a fenti összeg durván felét 17,25 milliárd amerikai dollárt. A sanghaji tőzsdén pedig hasonló mennyiségű részvényt lehet majd felvásárolni.
Abba a gazdasági csapdába táncolt bele a kormány, amit a leginkább el akart kerülni Varga Mihály pénzügyminiszter az elmúlt hetekben több konferencián is lehetőséget kapott arra, hogy a magyar közgazdász- és üzleti társadalomnak előadja, hogy a saját értelmezésében mennyire jól sikerült kezelni a koronavírus okozta válság első hullámát. A pénzügyminiszter arról beszélt, hogy a kormány válságkezelő, gazdaságvédelmi intézkedései 900 ezer ember munkahelyét őrizték meg, hogy GDP-arányosan Magyarország költött a legtöbbet a válság kezelésére, és hogy mindez akár 3-4 százalékkal is lassíthatta a magyar gazdaság visszaesését.
Hitelboomot hozhat a támogatás A hazai hitelintézetek nagy reményeket fűznek a lakásfelújítási támogatáshoz az arról már nyilvánosságra hozott információk alapján. Érthető a bizakodás, hiszen a KSH adatai szerint több mint 1,7 millió család igényelheti a támogatást, amelynek kerete az eddig hírek szerint felülről nyitott. Az OTP-nél és a Takarékbanknál is arra számítanak, hogy a támogatáshoz jutó ügyfeleknek legalább a fele hitelt is kér majd, és számottevő hitelfelvételi arányt prognosztizálnak az MKB Banknál is.
Rárepültek a magyarok az aranytömbökre Ősz elején ismét megugrott a befektetési célú aranytömb iránti kereslet a BÁV fiókhálózatában. A forgalom szeptemberben és októberben is átlépte a 100 millió forintot, ennél nagyobb kereslet csupán januárban és márciusban volt – közölte a BÁV Aukciósház és Záloghitel Zrt. (BÁV). Az akkor megugró forgalom mögött egyértelműen a járványügyi helyzet és a gazdasági visszaeséstől való félelem állt, amely rekordszintű, 448 millió forintos márciusi forgalmat eredményezett.
Európai Mastercard-központ lett Budapest, Magyarország a követendő példa külföldön Budapesten indult el tavaly a Mastercard Advisors, vagyis a kártyatársaság menedzsment tanácsadással foglalkozó csapatának európai központja, és máris további bővülést terveznek. Azért éppen Budapestre esett a választás, mert a régiós piacok a digitális fizetés világában rendkívül innovatívak: az érintésmentes fizetések arányánál a cseh és a magyar példát emlegetik külföldön, és hasonló a helyzet a mobilfizetés területén is. Ráadásul a fővárosban, „Európa közepén” az egyetemekről érkező friss diplomás tehetségeket is könnyen lehet találni.
Szemet vetett a magyar vízkészletre az EU: a jövőnk múlhat ezen a lépésen Jól látszik, hogy a mezőgazdasági termelést az elmúlt évtizedekben jelentősen befolyásolta az éghajlatváltozás, a korábbiaknál magasabb hőmérsékletek, a csapadék mennyiségének csökkenése, a megnövekedett napsugárzás és a szárazság intenzitásának fokozódása Épp ezért dolgozott ki két megközelítést az Európai Bizottság a mezőgazdaság éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodása érdekében: az öntözés döntéstámogató rendszerét (DSSI), amely információs támogatást nyújt a felhasználó számára, valamint a zöld szélfogók (GWB) programját, amely megvédi a táji területeket a vízveszteségtől, a talajeróziótól és a szélkároktól.
Új Facebook Shop alapú egyéni célközönségeket használhatunk A kombinált Facebook és Instagram Shop bejelentése után nem sokkal megjelentek a Boltokban fellelhető termékekhez kapcsolódó célközönségek is. Ezek bővültek most tovább, ráadásul nagyon jó lehetőségekkel. Eddig ugyanis az volt a gond, hogy csak azok tudták kihasználni a Facebook/Instagram Shophoz kapcsolódó fizetési megoldásokat, akiknek volt fizetési lehetősége. Ilyen viszont csak szerencsés keveseknek adatik meg, elsősorban az USÁban.
Nagy falat az NKM tányérján Még az idén bejelenthetik, hogy az NKM Nemzeti Közművek átveszi az Elmű és az ÉMÁSZ egyetemes lakossági szolgáltatását. Az NKM Energia Zrt.-nek rövidesen két és félszer annyi áramvásárló lakossági ügyfele lesz, mint most: összesen mintegy 2,9 millió. Ezzel a villamos energia hazai egyetemes szolgáltatásának 55 százalékát fogja ellenőrizni. A szegmens másik fele az E.ON-é. A piacszerzés tervét, azaz, hogy az NKM Energia megveszi az E.ON Hungáriától az Elmű–ÉMÁSZ Energiaszolgáltató Zrt.-t, várhatóan még ebben az évben bejelentik, ugyanakkor maga a tevékenység átvétele nyilván elhúzódik a jövő év derekáig.







