Jó a vibe coding vibe-ja

A vibe coding kifejezés – a Wikipédia szerint – 2025 februárjában született, népszerűségét jelzi, hogy a Collins Dictionary a 2025-ös Év Szavának választotta. Aki esetleg még nem hallotta volna róla: a vibe coding lényege, hogy bárki (de tényleg bárki) egyetlen kódsor leírása nélkül, az AI-t használva létrehozhat olyan programot, ami megkönnyíti az életét.

 

Rebecca Yunak – aki a Föld többmilliárd lakója közül egy, korábban nem tett semmi, közfigyelemre számot tartót – hét napjába telt, mire vibe codinggal létrehozta éttermi alkalmazását amivel megoldotta baráti körének rendszeresen visszatérő problémáját, nevezetesen, hogy hol egyenek.

Claude-dal és a ChatGPT-vel felvértezve Yu úgy döntött, hogy a nulláról épít egy éttermi alkalmazást – egy olyat, amely a közös érdeklődési körük alapján ajánl éttermeket neki és barátainak.

„Amint megjelentek a vibe coding alkalmazások, többször hallottam olyan emberekről, akiknek nincs technikai hátterük, és sikeresen fejlesztik a saját alkalmazásaikat” – mondta a TechCrunchnak. „Amikor volt egy hetes szabadságom az iskolakezdés előtt, úgy döntöttem, hogy itt a tökéletes alkalom, hogy végre elkészítsem a sajátomat.” Így hát létrehozta a Where2Eat webes alkalmazást, hogy segítsen neki és barátainak találni egy olyan helyet, ahol ehetnek.

Yu része annak a növekvő trendnek, melyben a gyorsan fejlődő AI-technológiának köszönhetően az emberek könnyedén készíthetnek saját alkalmazásokat személyes használatra. Legtöbben webes alkalmazásokat készítenek, bár egyre gyakrabban olyan mobilalkalmazásokat is kódolnak, amelyeket csak a saját telefonjukon és eszközeiken szeretnének futtatni. Néhányan, akik már regisztráltak Apple fejlesztőként, a TestFlight béta verziójában hagyják személyes alkalmazásaikat.

Ez az alkalmazáskészítés egy új korszaka, amelyet néha mikroalkalmazásoknak, személyes alkalmazásoknak vagy átmeneti alkalmazásoknak is neveznek, mivel ezeket csak a készítő (vagy a készítő és néhány kiválasztott személy) használhatja, és csak addig, ameddig a készítő meg akarja tartani az alkalmazást. Nem széles körű terjesztésre vagy értékesítésre szánják őket. És tényleg bármit el lehet készíteni: családnak az ünnepek idejére szánt webes játékot, podcast-fordítót, vagy éppen vízipipa fogyasztásmérőt.

Webes alkalmazások és mobilalkalmazások

Mivel az olyan eszközök, mint a Claude Code vagy a Lovable, jellemzően nem igényelnek komoly kódolási ismereteket ahhoz, hogy működőképes alkalmazást hozzanak létre, a mikroalkalmazások korai térnyerésének vagyunk tanúi. Ezek olyan alkalmazások, amelyek rendkívül kontextus-specifikusak, niche igényeket elégítenek ki, majd „eltűnnek, amikor az igény már nem áll fenn” – mondta egy egyetemi professzor. „Hasonlóan ahhoz, ahogy a közösségi médiában megjelennek, majd eltűnnek a trendek” – folytatta.

Yu azt mondta, hogy most már hat további ötlete van, amelyeket szeretne megírni. „Nagyon izgalmas most élni” – mondta.

Bizonyos szempontból korábban is könnyű volt valakinek, akinek nem volt sok programozási tapasztalata, webes alkalmazásokat létrehozni olyan kód nélküli platformokon, mint a Bubble és az Adalo, amelyek még az LLM-ek népszerűsége előtt indultak. Az újdonság a személyes, ideiglenes alkalmazások mobileszközökre való létrehozásának egyre növekvő lehetősége. Szintén újdonság az a növekvő felismerés, hogy bárki programozhat pusztán azzal, hogy hétköznapi nyelven leírja, mit csináljon az alkalmazást.

Elég jó egynek 

A mikroalkalmazásoknak is vannak problémáik. A kód elkészítése és megosztása másokkal némileg költséges lehet a szükséges előfizetések miatt, különösen, ha minden költség csak egyetlen alkalmazáshoz kapcsolódik. Yu például azt mondta, hogy az étkezőalkalmazását nem volt nehéz elkészíteni, csak nagyon időigényes. A ChatGPT-re és Claude-ra kellett támaszkodnia, hogy segítsenek neki megérteni néhány kódolási kihívást. „Miután megtanultam, hogyan kell hatékonyan promptolni és megoldani a problémákat, az alkalmazásfejlesztés sokkal könnyebbé vált” – mondta.

Aztán ott vannak a minőségi problémák. Az ilyen személyes alkalmazásokban lehetnek hibák vagy kritikus biztonsági rések – nem lehet őket úgy, ahogy vannak, eladni a tömegeknek (de ez nem is cél). De a személyes alkalmazások fejlesztésének korszakában még mindig jelentős potenciál rejlik, különösen ahogy a mesterséges intelligencia és az érvelő modellek, a minőség és a biztonság idővel egyre kifinomultabbá válik.

Az ilyen típusú alkalmazások „izgalmas lehetőségeket” nyithatnak a vállalkozások és az alkotók számára, hogy „hiper-személyre szabott szituációs élményeket” hozzanak létre. Eljöhet az a nap, amikor az emberek már nem akarják havonta kiadni az előfizetéses alkalmazások díját. Ehelyett saját alkalmazásokat fognak készíteni személyes használatra.

A vibe coding sok innovációt és megoldást hozhat majd olyan közösségeknek, amelyek egyébként nem találnak jó megoldást problémáikra. Ami a programozók segédeszközeként indult, sokkal szélesebb, laikus rétegek számára nyújthat segítséget a mindennapokban.

A Techcrunch cikke nyomán.

További tartalmak

Legolvasottabb tartalmak

Strategy

Valós idejű adózás

Human

Az egészség hálózatai

Technology

Egy év, amely átírta az emberiség és a mesterséges intelligencia viszonyát

Strategy

Exportcikk lehet a DÁP-ból

ITBUSINESS heti hírlevél feliratkozás

.
Scroll to Top