A kicsik nem adatkommunikálnak
A hazai üzleti piacon már nemcsak elterjedtségben, hanem értékben is lekörözte a bérelt vonali technológiát az ip alapú adatkommunikáció.
A hazai üzleti piacon már nemcsak elterjedtségben, hanem értékben is lekörözte a bérelt vonali technológiát az ip alapú adatkommunikáció.
A Jelentés számaiból kitűnik, hogy az adatátvitel elterjedtségében a nagyvállalatok állnak az élen. Ezt több tényező együttes hatása magyarázza. Egyfelől ebben a körben a leggyakoribb, hogy egy cég több, egymástól távol levő telephellyel rendelkezik, és ezek között épít ki kapcsolatot. Szintén elsősorban a nagyvállalati szegmens jellemzője a külföldi anyavállalati vagy (rész)tulajdonosi háttér, ami a nemzetközi adatátvitel szükségét megalapozza; emellett az általában összetettebb informatikai infrastruktúra is a fejlettebb megoldásokat valószínűsíti -- mutatnak rá a kutatók.
A kisebb szervezetek felé haladva az adatkommunikáció elterjedtségi mutatója meredeken csökken, az 50-249 fős középvállalatok bő harmada, a kisvállalatoknak pedig alig hatoda esik ebbe a körbe.
ICT-report
|
---|
Téma: Adatátvitel és üzleti kommunikáció Tartalom: adatkommunikációs irányok és területek; telephelystruktúra, nemzetközi kapcsolatok; technológiák, bérelt vonali, ip-alapú és egyéb megoldások, üzleti kommunikációs szolgáltatások; a piac mérete, szerkezete, szolgáltatói részesedések; mozgatórugók, trendek, folyamatok. Információk: www.ictreport.hu |
Az adatátvitel céljait tekintve vegyes kép rajzolódik ki. Az üzleti körben a leggyakoribb felhasználási terület a központi adatbázisok, adattárház, illetve vállalati szervereken lévő alkalmazások elérése, de szintén gyakori az üzleti adatok továbbítása, az elektronikus levelezés és a fájlok elérése ezen a csatornán. Az éves rendszerességű kutatássorozat számai azt mutatják, hogy az alkalmazás a vállalatoknál egyre több területre terjed ki.
A BellResearch kutatói a Jelentésben a piacok technológiai szerkezetét is vizsgálják. A legelterjedtebbnek az elmúlt évek trendjei nyomán az ip alapú virtuális magánhálózati megoldások számítanak, „lekörözve” a bérelt vonali és az egyéb adatátvitelt. Értékben számolva az adatkommunikációs piac erősen koncentrált, meghatározó részét párszáz nagyvállalat ráfordításai adják -- világítanak rá az elemzők. A technológiai átrendeződés ebben a tekintetben is erőteljes: míg eddig a „tradicionális” szolgáltatások, elsősorban a menedzselt bérelt vonalak értékbeli részesedése dominált, mostanra az ip alapú megoldásokból származik a teljes piac nagyobbik része.