A pulzoximéter elve nem hig-tech, több évtizede használatos: amióta infravörös LED (fényforrás) és infravörös fotodióda (fényerősség-érzékelő) létezik. Átvilágít egy testrészt, az infravörös elnyelődés mértéke arányos a testrészen átáramló vér pillanatnyi oxigéntelítettségével, így felrajzolható a telítettség a szívverés alatti változásának görbéje – ez pulzushullám –, amelynek alapos és átfogó elemzéséből számos következtetést lehet levonni a tüdő és a szív, azaz, mondhatni, az egész szervezet működéséről. Ez az a csipesz, amelyet minden intenzív kórteremben felraknak a páciens egyik ujjára, és műtétek alatt is ott marad. Az átvilágítás miatt az erősen fedő körömlakkok (és műkörmök) befolyásolják a mérést, az ilyen ujjra oldalról kell felhelyezni a csipeszt.
A mérés
Az okostelefon könnyedén csatlakozik a csipeszhez, és hűen rögzíti a pulzushullámot. Mérés után felküldi az SCN4ALL erre célra fenntartott felhőjébe. Ott pedig a tudomány mai állása szerinti összes lehetséges elemzést végre lehet hajtani rajta. Kis ízelítő:
– az oxigéntelítettség és a pulzus értékei maguktól értetődőek,
– a mérés ideje alatt a pulzus változásának ténye, illetve mértéke
– extra vagy hiányzó szívdobbanások léte, illetve gyakorisága,
– a görbe felfutási meredeksége (a szív összehúzódását jellemzi),
– a görbe lefutási meredeksége (a szív elernyedését jellemzi),
– a görbe lefutó „hátán” levő kanyarulat (púp) mérete, hossza (az aorta, illetve a nagy erek rugalmasságát jellemzi),
– az összehúzódási és elernyedési szakasz időtartamának aránya,
és még hosszan folytathatnánk. Könnyű megérteni, hogy miért tart egy mérés 140 másodpercig: hogy az egy mérésen belüli átlagolás pontosabb legyen, és a mérésen belül bekövetkező változásokat is ki lehessen értékelni. Egyetlen mérés is meglepően sokat elárul az alany egészségi állapotáról, felfedhet krónikus betegségeket, utalhat akár diabéteszre is.
A kiértékelés
Ha pedig az adat már a felhőben van, akkor az összes elképzelhető trendelemzést el lehet végezni rajta akár az egyén több (sok) mérésére, akár a megfigyelésben részt vevő populáció egészére nézve. Mivel nemcsak a pulzushullámok, hanem a mérés egyéb körülményei is – napszak, aludt-e előtte, evett-e előtte, végzett-e erős testmozgást előtte stb. – rögzítődnek (meg lehet adni, és érdemes is), még további összefüggések (minták) felfedésére is lehetőség nyílik. Természetes, hogy a méréssorozat idejekorán rámutathat kóros folyamatok indulására, majd a kezelés hatásosságát is ki lehet értékelni.
Az E-Med4all rendszerében jelenleg mintegy 20 ezer személy mérései szerepelnek, és a cég természetesen távfelügyeleti és diagnosztikai szolgáltatás indítását tervezi. A rendszerben benne vagy egy átfogó, népegészségügyi monitor lehetősége is. Épp csak rá kell szoktatni az alanyokat, hogy azt a napi két perces mérést végezzék el. Az app nem agresszív és nem is nagy erőforrás-igényű, nagyon úgy tűnik, hogy megéri feltelepíteni és használni. Gondoljunk a pulzoximéterre úgy, mint a táv-EKG egy laikus által is jól kezelhető unokatestvérére.