A hét elemzése: Hálózatok és szerverek

A nagyvállalatok szinte mindegyikénél található hálózat és szerver, tíz fõ alatt viszont csak minden negyedik hazai vállalkozás köti össze számítógépeit. A kiszolgálók több mint fele fõvárosi cégeknél üzemel.

A legalább két darab személyi számítógépet üzemeltetõ hazai vállalatok körében a PC-k a cégek 78 százalékánál, összesen közel 60 ezer szervezetnél vannak hálózatba kötve – olvasható a Magyar Infokommunikációs Jelentésnek a napokban megjelent üzleti informatikai moduljában.

 

A hálózatok elterjedtsége szoros összefüggésben áll a vállalatmérettel: míg a nagyvállalatok körében gyakorlatilag teljes az arány, és az 50– 249 fõs középvállalatoknak is 90 százaléka köti össze gépeit, a kisebb szervezetek felé haladva jelentõsen csökken a penetrációs mutató. A kisvállalatok negyede nem szervezi hálózatba kliensgépeit, az 1–9 fõs mikrovállalati szegmensben a két vagy több PCbõl álló gépparkok több mint fele egymástól független számítógépekbõl áll (megjegyzendõ azonban, hogy az 1–9 fõs cégek közel fele csupán egy számítógépet üzemeltet).

 

Hálószövési tervek

Idén nemigen számíthatunk jelentõsebb változásra az üzleti szféra LAN-kiépítettségét tekintve. Az év folyamán a legalább két személyi számítógéppel rendelkezõ vállalatok körében a helyi hálózatok penetrációjának mérsékelt ütemû emelkedése várható – prognosztizálják a kutatók az informatikai döntéshozók tervei alapján. Számottevõ növekedés egyedül a mikrovállalatok körében várható, aminek a hátterében elsõsorban a szegmenset jellemzõ alacsonyabb bázis áll. A Jelentésben a BellResearch a hálózattal rendelkezõ cégek körében vizsgálta a szerverszámítógépek elterjedtségét, állományát, üzemeltetési gyakorlatát, valamint a beszerzések márkapreferenciáit. A kutatási eredmények szerint az érintett kör valamivel több mint fele (53 százaléka, nagyjából 31 ezer cég) használ legalább egy darab kiszolgálót a hálózati feladatok ellátására. Az elterjedtségi arány a 10 fõ feletti szegmensben 76 százalékra tehetõ. A nagyvállalatok ellátottsága teljes, emellett az 50– 249 fõs cégek kilenctizedénél, a kisvállalatok 70 százalékánál található szerverfunkciókat betöltõ számítógép.

 

Ponttól pontig

A mikrovállalati kör a peerto- peer architektúrát részesíti elõnyben. Itt a LAN-ok többsége – mintegy 60 százaléka – kiszolgáló nélküli, egymással összekapcsolt munkaállomásokból szervezett hálózat; a PC-vel rendelkezõ teljes magyarországi mikroszegmensnek csupán egytizedénél üzemel legalább egy darab szerverszámítógép. A kiszolgálót használó cégek körében a saját üzemeltetésû szerverek számát tekintve jelentõsek a vállalati méretszegmensek közötti eltérések – mutatnak rá a kutatók. Míg a mikrovállalkozásoknál csak egy és a 10–49 fõs kis cégeknél is kevesebb, mint két kiszolgálót találunk, a legjobban ellátott nagyvállalati körben a szerverpark átlagos nagysága megközelíti a 14 darabot. A 10 fõ feletti szegmensben a fõvárosi cégek „utcahosszal” vezetik a mezõnyt: a hazai szerverek több mint fele budapesti vállalatoknál üzemel.

Összeállította: Kelenhegyi Péter

További tartalmak

Legolvasottabb tartalmak

Strategy

Valós idejű adózás

Human

Az egészség hálózatai

Technology

Egy év, amely átírta az emberiség és a mesterséges intelligencia viszonyát

Strategy

Exportcikk lehet a DÁP-ból

ITBUSINESS heti hírlevél feliratkozás

.
Scroll to Top