A Deloitte ez évi Technology Fast 50 felmérésének Rising Star kategóriájában a felmérésben idén elsõ ízben részt vevõ Alerant Informatikai Zrt. végzett az elsõ helyen. A kategórialista élére a cég elsõsorban a BEA termékeinek értékesítése és az arra alapuló szolgáltatások jóvoltából került.
A Deloitte közép-európai Fast 50 programja a legdinamikusabban fejlõdõ technológiai vállalatokat kutatja fel a régióban. A felmérésben 16 közép-európai ország vállalkozásait vizsgálják. A Rising Star kategóriában olyan vállalatokat jelölnek, amelyek növekedése ígéretes, kiemelkedõ sikereket értek el, azonban még csak 3–5 éve vannak jelen a piacon, így tehát még nem nevezhetnek a Fast 50 versenyre.
A fejlõdés motorja
Az idei év Rising Star cége a 2187 (!) százalékos árbevétel-növekedést felmutató magyar Alerant Informatikai Zrt. lett. A cég 2003-ban alakult a nagyvállalati informatikában évtizedes tapasztalattal rendelkezõ munkatársak részvételével. Az elsõ (töredék) évben forgalma 50 millió forint volt; 2005-ben árbevétele megkétszerezõdött az elõzõ évhez képest, s elérte az 1,1 milliárd forintot. A cég ebben az évben is jó eredményt, 40-50 százalékos növekedést prognosztizál.
Az Alerant tevékenységének középpontjában Java (J2EE) alapú integrációs, portál- és egyedi alkalmazásfejlesztési projektek kivitelezése és támogatása áll. Megoldásaiban elsõsorban a BEA Systems infrastruktúra-eszközeire épít, annak hazai disztribútora, hivatalos magyarországi technológiai és oktatóközpontja. A társaság munkáiban egyre nagyobb súllyal szerepelnek a szolgáltatásorientált architektúrára (a SOA-ra) épülõ infrastruktúra-megoldások.
„Az, hogy a cég ilyen elõkelõ helyezést ért el, elsõsorban azoknak a sikereknek köszönhetõ, amelyeket a BEA-termékek köré csoportosuló integrációs megoldások értékesítésében értünk el. Ez volt növekedésünk hajtómotorja, ugyanis ezekkel a SOA alapú termékekkel sikerült egy piaci résbe betörnünk” – mondja Darmai Gábor, az Alerant BEA-disztribúciós igazgatója.
Fejlesztések heterogén környezetben
A BEA infrastruktúra-szoftverei a távközlési szektorban a legelterjedtebbek, például üzletmenettel kapcsolatos, illetve számlázási folyamatok, CRM-rendszerek támogatására használják, függetlenül az üzleti alkalmazások, illetve az egyedi folyamatok fejlesztõjétõl. Ebben nagy szerepet játszik a BEA AquaLogic termékcsalád, amely átfogó szolgáltatás-infrastruktúrát biztosít teljes szolgáltatásorientált architektúrák kifejlesztéséhez, üzembe helyezéséhez, kezeléséhez és üzemeltetéséhez.
Az AquaLogic támogatja a fejlesztéseket heterogén informatikai környezetekben is, mint például a .Net, Java vagy különbözõ örökölt rendszerek, így összekapcsolhatóvá válnak a különbözõ platformokon épített szolgáltatások. Ennek eredményeképpen kódolás helyett a vállalkozások egészére kiterjedõ, az interneten keresztül is használható üzleti folyamatok szerkesztésére van lehetõség.
Az Alerant széles referenciakörrel bír a vállalatiportál- megoldások, illetve -integráció terén is. A modern vállalatok versenyképességében ugyanis kulcsfontosságú az információk publikálási módjának szabványosítása, a publikált tartalom könnyen elérhetõvé, kereshetõvé tétele. Az átlagos cégeknél az információk eléréséhez a felhasználónak jelentõs mennyiségû információforrást kell figyelemmel kísérnie (intranetoldalak, levelezõrendszer stb.), ami jelentõs erõforrásokat emészt fel. A vállalati intranetportál célja, hogy ezek az információk egy helyre kerüljenek, egy kapun keresztül elérhetõek legyenek. A különbözõ információk és szolgáltatások egy helyen, azonos felhasználói felületen történõ elérése a felhasználók számára jelentõs idõmegtakarítással jár, és növeli komfortérzetüket.
A fejlõdés záloga
A vállalat az idei növekedését is a SOAbevezetéseket megvalósító projektekre alapozza. Darmai Gábor nagy potenciált lát a hazai nagyvállalatoknál e téren. A SOA lényege egyébként az, hogy a fejlesztõk – monolit alkalmazások helyett – önállóan is életképes szolgáltatásokat hoznak létre, s azokat egy szolgáltatásbuszon publikálják. A szervezeten belüli többi fejlesztõ ezeket az egyedi szolgáltatásokat már mint meglévõ adottságokat veheti figyelembe, s ezekbõl építheti fel a saját, akár magasabb szintû szolgáltatásait, amelyeket szintén publikál.
Horváth András







