Lehet egy irodai használatra szánt táblagép túlságosan stílusos? A tartós magnézium házba szerelt, piros vagy fekete színű, új FUJITSU LIFEBOOK U939X táblagép mindenütt feltűntést kelt. Biztonság és még magasabb szintű védelem. Az új FUJITSU LIFEBOOK U939X táblagép PalmSecure technológiával végzi az azonosítást, és full HD infravörös kamerával támogatja az arcfelismerést. Mi így gondoskodunk az adatok biztonságáról. Ez a mi iparágvezető válaszunk az adatbiztonság kérdésére.
TECHNOLOGY
Gyorsabban képezni és digitalizálni! Ahogy minden évben, idén is körbekérdeztük az infokommunikációs szakmai szervezetek vezetőit arról, miként értékelik az elmúlt egy év kormányzati lépéseit ezen a területen. A válaszokból kirajzolódó kép alapján a stratégiai irány jó, de konkrétumokban talán tehetne többet, léphetne gyorsabban az állam.
Közeleg az idő, amikor az okostelefon már nem is lesz olyan lényeges Az 5G csodája még csak most kezd majd a hétköznapjaink részévé válni, mégis vannak, akik már most azt tervezgetik, milyen lesz a hatodik generációs mobilinternet-szolgáltatás. Tényleg elképzelhető, hogy a jövőben az okostelefonok jelentősége csökken? A finnországi Oulu egyetemen már el is indult a 6G Flagship (azaz zászlóshajó) program. Mivel még az 5G-ben rejlő lehetőségeket sem ismerjük pontosan (sőt, a 4G hálózatok teljes potenciálját sem használják még ki sok helyen a szolgáltatók), a 6G legfeljebb még csak embrionális állapotú projektnek nevezhető.
Egyre fontosabb az MI az üzleti sikerhez és a biztonsághoz Az 5G érkezése, a kiberbiztonság jövőbeni kihívásai, a mesterséges intelligencia, a felhőtechnológia és a big data alkalmazásának lehetőségei egyaránt terítékre kerültek a nagy ICT-cégek vezetőinek előadásaiban az Infotér konferencián. Az ismert topmenedzserek saját vállalkozásuk és iparáguk következő éveibe is bepillantást engedtek az érdeklődőknek.
Ügyintézés a piaci szereplők szintjén Sok és sokféle ügyfelet kell közigazgatási szolgáltatásokkal ellátnia a NISZ Zrt-nek. Az állami tulajdonú vállalat ezért nagy hangsúlyt fektet a hatékony kiszolgálásra, a többféle ügyintézési csatorna biztosítására és általában az ügyfélelégedettség biztosítására.
Klímaváltozás: itt valami nagyon nincs rendben Olvadó gleccserek, forróság és elsivatagosodás. Amennyiben nem teszünk a klímaváltozás ellen, ez vár ránk, pár év múlva pedig három milliárdan élhetnek szűkös ivóvízkészletű országban. Az éghajlatváltozás döbbenetes hatásairól beszélt lapunknak Juhász Árpád geológus professzor. „Az, aki nem látja, hogy itt valami nincs rendben, az nem beszámítható és tudatosan ferdíti el a tényeket” – vélekedett szakértőnk, aki szerint vészhelyzet még nincs, de az utolsó pillanatban vagyunk, hogy csökkentsük a széndioxid-kibocsátást, és az üvegházhatást.
Nem csak a startupok kiváltsága az agilitás Kulturális váltásra van szükség ahhoz, hogy a hagyományos fejlesztésben edzett IT-szakemberek az agilis munkamódszerben is sikeresek legyenek. Az agilis módszertan nemcsak a startupok kiváltsága, hanem hagyományos vállalatoknál is sikerrel bevethető – hangzott el a VISZ által szervezett kerekasztal-beszélgetésen az infotéren.
Megtudtuk, hogyan kutatja a népszerű magyar professzor, mit is eszünk meg valójában Az élelmiszerkutatással az a gond, hogy a kutatási módszertana megrekedt a 19. században – jelentette ki legújabb kutatásuk kapcsán Barabási Albert-László hálózatkutató, fizikus. A Northeastern Egyetem professzora magáról a módszertanról is beszélt, valamint azt is megosztotta, hogy nemrégiben megkereste őket a Rockefeller alapítvány, amely komoly pénzösszeggel támogatja a projekt továbbléptetését.
Gyorsan vagy lassan képezzük az IT-szakembereket? Az IT-t sújtó munkaerőhiány enyhítésére találták ki és igen népszerűek a 3–12 hónapos informatikai képzések. Azonban az IT-ra jellemző állandó változás menedzseléséhez olyan gondolkodásmódra van szükség, amit az egyetemi képzés biztosít. Már ha engedik a vállalatok a diákoknak befejezni tanulmányaikat.
Történelmet írt a Tesla – Itt a mágikus 420 dollár Tavaly augusztusba óriási botrány lett abból, hogy Elon Musk a Twitteren bejelentette: „Fontolgatom, hogy magáncéggé teszem a Teslát 420 dolláros árfolyamon. A finanszírozás biztosított.” Abban, hogy a vállalat árfolyama idén több mint 26 százalékot emelkedett és új csúcsot ért el, olyan tényezők játszottak kulcsszerepet, mint az autógyártás felpörgetése, a vállalat pénzügyi helyzetének stabilizálódása, két új modell (a Model Y és a Cybertruck) bemutatása, valamint a kínai gyár termelésének beindítása és az európai gyártóbázis helyszínének kiválasztása.
Karrierről karrierre: Államigazgatás Tavaly decemberben érkezett a hír, hogy Bancsics Ferencet nevezték ki a Nemzeti Infokommunikációs Szolgáltató Zrt. (NISZ) élére. A Belügyminisztérium politikai főtanácsadójaként dolgozó szakembert Pintér Sándor belügyminiszter 2019. január 1-jei hatállyal nevezte ki a szervezet vezérigazgatójának. Bancsics Ferenc 25 éves szakmai tapasztalattal rendelkezik, pályafutását a MATÁV-nál kezdte 1994-ben. 2000-től a GTS Magyarországnál az optikai hálózatok és átviteltechnikai rendszerek fejlesztésével, beruházásával foglalkozott. 2011 augusztusában csatlakozott az NFM-hez, mint a miniszteri biztos tanácsadója; az MVM Net kötelékében pedig 2012–2015-ig dolgozott, előbb fejlesztési vezetőként, majd az igazgatóság elnökeként.
Csányi faragott a hátrányából, de még mindig Mészáros a leggazdagabb – mutatjuk Magyarország 50 legvagyonosabb emberét Idén hatodik alkalommal állítottuk össze Magyarország 50 leggazdagabb emberének listáját. Az élbolyban nem történt számottevő változás, a dobogón továbbra is Mészáros Lőrinc, Csányi Sándor és Gattyán György áll – meglepetésember viszont a feltörekvő negyedik helyezett, aki közel megduplázta vagyonát egyetlen év alatt. A top 10-ben akad olyan milliárdos, aki mintegy ezer kollégájának adott egyévi bónusz fizetést, és olyan is, aki idén szerepel először a legvagyonosabbak között. Elsőként fordult elő az is, hogy a nőket ketten is képviselik a listán, és arra sem volt még példa, hogy valaki 40 év alatt felkerüljön a Forbes-listára.
A plázák végnapjaikat élik, és hozzák magukkal a gazdasági válságot Évtizedeken át a kiskereskedelem rákfenéiként emlegették a nagy bevásárlóközpontokat és hipermarketeket: ahol feltűntek, rövid idő alatt kipusztultak a kkv-k, a kisboltok, de még az utcai árusok is. Megszokott márkák sora tűnt el, vagy hódolt be és költözött a plázákba. A világ nagyvárosai, a kormányok számos korlátozást vezettek be (itthon a kormány plázastoppot hirdetett például), hogy a bevásárlóközpontok terjedését és a családi vállalkozások eltűnését lassítsák, de mostanra a folyamat magától megállt és örömtüzek gyújtása helyett inkább vészjelzést fújnak a gazdaságban.
Teljesen kiszáll az Uberből az egykori alapító Travis Kalanick volt az Uber egyik alapítója 2009-ben és egy ideig szinte teljes kontrollt élvezett a cégnél, egészen addig, amíg 2017-ben le nem mondott a vezérigazgatói posztról befektetői nyomásra. Most, az év végével az Uber igazgatóságából is távozik. Minden érdekeltségét megszünteti, eladta a maradék Uber-részvényét is, mintegy 3 milliárd dollár értékben, amiről valamikor karácsony után érkezhet a hivatalos tőzsdei bejelentés.
Kína már nem szent és sérthetetlen – Magyarországot is rangsorolták Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) minden év végén összeállítja a következő másfél évtizedre szóló prognózisát a világ vezető gazdasági erőcentrumainak sorrendjéről a dollárban, folyó áron számolt nominális hazai össztermék (GDP) alapján. Kína az eddig vártnál valamivel később veheti át az első helyet Amerikától a világ legnagyobb gazdaságainak ranglistáján, de a helycsere továbbra is a 2030-as évek elejére valószínűsíthető. Magyarország a GDP-rangsorban most az 56. helyen áll, 2034-ben pedig az 58. lehet.
Itt a kormány karácsonyi ajándéka: az egészségügy átalakítására készül! A karácsonyi ünnepek előtti utolsó munkanapon jelent meg a miniszterelnök által aláírt kormányhatározat: a kabinet az egészségügy finanszírozási rendszerének és ellátási struktúrájának teljes átalakítására készül. A dokumentum feladatokat és határidőket szab meg Kásler Miklós tárcájának. Emellett ez az a határozat, amely rendelkezik a 2019. év végi adósságrendezés részleteiről.
HUMAN
A világ legnagyobb bolthálózatát és félmillió embert irányít az első számú magyar topmenedzser A Vasfüggönyön túli Magyarországról indult, mára a világ legkiterjedtebb kiskereskedelmi hálózatát felügyeli. Az 57 éves Kapitány István a Shell globális alelnökeként a legmagasabb pozícióban lévő magyar menedzser a világon. Több mint nyolcvan ország 45 ezernél is több benzinkútja tartozik a vezetése alá. Naptárja általában két évre előre be van telve, munkája miatt többet repül mint egy pilóta, és a legjelentősebb döntéseket is legfeljebb két-három óra alatt kell meghoznia.
Még érettségi sem kell ahhoz, hogy Elon Musknak dolgozz Nemhogy diplomára, de még érettségire sincs feltétlen szükséged ahhoz, hogy Elon Musknak dolgozz – érősítette meg az üzleti mágnás Twitteren. A feltalálót arról kérdezték a közösségi oldalon, hogy még mindig úgy gondolja-e, hogy nem kell egyetemi végzettség ahhoz, hogy valaki a Teslánál dolgozzon. Musk csak annyit válaszolt, hogy „igen.”
Borító a tartalom előtt – így működik a bookstagram A borító egy könyv marketingjének fontos eszköze, hiszen ezen keresztül lehet a leginkább és a leggyorsabban felkelteni az olvasó figyelmét. A közösségimédia-felületeken a borító a korábbiakhoz képest is nagyobb hangsúlyt kap, a könyves influencerek Bookstagram-bejegyzéseiben pedig egyértelműen az előlap fejére kerül a korona, míg a tartalom legfeljebb másodhegedűs maradhat.
Bob Iger: az ember, aki Hollywood ura lett A Disney stúdió ma már toronymagasan uralja az amerikai filmgyártást. Az idei évben szeptemberig a mozis bevételek 40 százaléka vándorolt hozzájuk. Mióta a Fox stúdiót is bekebelezték nincs érdemi kihívójuk. A Disney-nek azonban Hollywood meghódítása nem elég. Az online videotárrukkal a Netflixnek is nekimentek. Voltak szakértők, akik azt hitték, hogy egy évre lesz szüksége ahhoz a Disney+-nak hogy a felhasználói szám megüsse a 10 millió főt. A novemberi indulás után azonban elég volt egy nap is ahhoz, hogy elérjék ezt a mérföldkövet.
Jó hír a magyar egészségügyből: van már deklaráltan hálapénzmentes kórházi osztály Plakát hirdeti a hálapénzmentes ellátást a Péterfy Sándor utcai kórház baleseti intézetének gyermektraumatológiáján. A hirdetmény december 18-án került ki a váró falaira, de Kassai Tamás osztályvezető főorvos szerint négy-öt éve gyakorlat, hogy sem a nővérek, sem az orvosok nem fogadnak el hálapénzt a baleseti ellátásra érkező kicsik szüleitől.
Így adózunk jövőre: változik az áfatörvény, megszűnik az egyszerűsített vállalkozói adó Számos ponton módosul jövőre az adózás, a legjelentősebb változások az áfatörvényben lesznek. Nem könnyű köztük eligazodni, érdemes szakember segítségét kérni – tanácsolja a Saldo Zrt. szakértője Kökényesiné Pintér Ilona. Megszűnik az egyszerűsített vállalkozói adó (eva), illetve csökken a kisvállalati adó (kiva) kulcsa. Ez az adócsökkentés több mint 40 ezer magyar kisvállalkozást érint.
A szentendrei kávékalmár GoPróval veszi, mi történik a kávébabbal a gépben Végre elfoglalja magát a pasi, és nem csak bicajozik – gondolta Lázár Éva, amikor férje, Laczkó Gábor másfél évtized multis lét és pár hónap állástalanság után kimaxolta másik hobbiját: kávépörkölőt nyitott egy szentendrei ipartelepen. A Kávékalmár Kft. ma már heti 100-150 kilót pörköl éttermeknek, kávézóknak és kávéfanatikusoknak. Közben pedig világszerte százezrek nézik a kisfilmeket, melyeket Gábor időnként a kávégépek belsejébe rejtett kamerával készít.
Évtizedek óta nem látott hatalomhoz jutottak a magyar dolgozók Idén olyan történt, amire hosszú ideje nem volt példa Magyarországon: jelentős munkabeszüntetéseket tartottak a magyar dolgozók, ami egyes vállalatok termelésére is érdemi hatással volt. A legsikeresebb sztrájkot az Audinál tartották, de összességében a versenyszféra egészében igen jelentős béremelést tudtak kiharcolni a munkavállalók. De mire számíthatunk jövőre?
Úgy tűnik, hogy az ember természetes élettartama 38 év Egy most közölt tudományos munka szerint az ember természetes átlagos élettartama nem több, mint 38 év. Az eredményt egy brit kutatócsoport jelentette, amely különböző gerinces élőlények élettartamát vizsgálta a DNS-ükben bekövetkező, öregedéssel összefüggésbe hozható változások alapján. A mikrobiológusok az elmúlt években alaposan feltérképeztek több olyan változást is, amely az élőlények DNS szerkezetében az öregedés kapcsán történik.
A moziknak csak azért kell a film, hogy vagyonokat keressenek a popcornon Meglepően részletesen számolnak be üzleti tevékenységükről éves jelentésükben a legnagyobb hazai moziláncok. A számokból pedig az látszik, hogy egyre jobb biznisz Magyarországon a mozizás, de nem elsősorban a filmvetítések miatt. Bár utóbbi bevétele is szépen nő, az igazán nagy hasznot a kiegészítők és a büfé hozzák. Már korábban is írtunk róla, hogy hosszú hanyatlást követően a most végződő évtized közepe táján emelkedni kezdett a hazai mozilátogatások száma. Miközben 2005 és 2014 között jellemzően 10 és 12 millió között mozgott ez a szám (már azokban az években, amelyekről van adat), tavaly átlépte a 15 milliót.
Digitális detoxikáció: van-e kiút a mobilfüggőségből? Azt mondják, az idő pénz, de ez nem igaz. Az idő sokkal fontosabb, mint a pénz, mert mindenkinek napról-napra egyre kevesebb van belőle. A pénztárcánk hízni is tud, de az életünk csak fogyni. Ha jönne egy varázsló, és azt mondaná Önnek, hogy hozzátesz minden egyes hétköznapjához 3-4 órát, amit azzal tölt, amivel szeretne, mi mindent csinálna? Mobilfüggőség 2. rész. Geszvein Erika cikke.
Én tettem le az utolsó mestervizsgát kalapkészítésből Marácz Attila 32 éve dolgozik budapesti kalapos műhelyében. Már az apja is kalapos volt, szinte az üzletben nőtt fel. Ő volt az utolsó, aki ebben a szakmában mestervizsgát tett. Nemcsak kalaposból van egyre kevesebb, de itthon már sem az alapanyagok, sem a kalapkészítéshez szükséges eszközök nem szerezhetők be. Az utolsó mohikán című sorozatunk második epizódja.
Egyetemi élet az órákon túl – ez vár rátok a tanulás mellett Nyelvtanulás, sportlehetőségek, szakkollégiumok, karrierirodák, pszichológusi segítség, diákszervezetek – ilyen pluszszolgáltatásokat is kínálnak a hallgatóknak az egyetemek és főiskolák. Ötven oldalon keresztül sorolja a szakkollégiumokat és a diákszervezeteket a Budapesti Corvinus Egyetem minden tanév elején megjelenő „diákszervezeti tájolója”. Az intézményben negyvenegy akkreditált diákszervezet működik, többek között speciális pénzügyi-matematikai, számviteltudományi és adózási, középiskolások ingyenes érettségi felkészítését végző hallgatói csoport, sőt vitaklub is.







