ITB Today 10/14: Bár közel vagyunk az energiaválsághoz, de jelentősen csökkenthetjük a hatásait

Schneck Zsolt, Shield Informatics

TECHNOLOGY

A Google új kütyüje odateleportálja a másikat három dimenziós valójában Idén néhány vállalat már megkezdheti a Project Starline tesztelését, a Google kísérleti technológiáját, ami holografikus fénymező-kijelzőket használ a videochateléshez.

Új hálózatbiztonsági eszköz a magyar piacon Gépi tanulással megtámogatva figyeli és észleli a hálózati fenyegetéseket a Vectra Cognito Detect.

Több ezer embert küldhet el az egyik legismertebb tech cég A vásárlóerő eltűnése nem kíméli az informatikában érdekelt óriáscégeket sem. A világszerte ismert chipgyártó több ezer munkavállalójától lesz kénytelen megválni a visszaeső kereslet miatt.

Bár közel vagyunk az energiaválsághoz, de jelentősen csökkenthetjük a hatásait Igazából 2014 májusában mutatták be itthon, de valójában 2012-ben már elkészült az a rendkívül érdekes és feszült televíziós sorozat, amely azt az utópiát mutatja be, amikor a Földön megszűnik a villamosenergia-szolgáltatás, mintha csak valaki egy óriási EMP-szerkezeten megnyomta volna a piros gombot. A repülőgépek lezuhannak az égből, a kommunikáció teljesen leáll, és úgy általában kitör a világon a káosz. Az egységbe tömörült lázadók célja, hogy megdöntsék Monroe tábornok hatalmát, és visszaállítsák a rendet. Igazán nem akarok nagy riadalmat kelteni, de ha nem is ilyen drasztikusan lépéssel, azért elég jól haladunk egy komolyabb energiaválság felé.

Sokat vitatott alkalmazás került fel a Google Play-re A Google eredetileg elutasította az alkalmazás felvételét a Play Áruházba a tartalom moderálásával kapcsolatos aggályokra hivatkozva, most viszont fordult a kocka.

Váratlan fordulat a PC-piacon Csökkentek a PC-kiszállítások a világon az idei harmadik negyedévben, akárcsak a második és az első negyedévben is éves összevetésben.

2022: az év, amikor nyílt forráskód szolgál ki a boltokban Ma már nem újdonság, hogy a fogyasztók a fizikai és a virtuális boltokban is arra vágynak, hogy a lehető leggyorsabban és legkényelmesebben intézhessék vásárlásaikat, és azokat az üzleteket részesítik előnyben, ahol ezt megkaphatják.

Egy tollvonással kinyírja a kormány a mostantól telepített napelemeket Alapjaiban változik a napelemek telepítésének engedélyeztetési rendszere, jelentette be Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi rendkívüli kormányinfón. A bejelentést a kormány szerdai ülése előzte meg, ahol az energiaválság kezelése volt az egyik fő téma. A kancelláriaminiszter újságírói kérdésre elmondta, hogy az újonnan telepítendő napelemek esetében megszűnik a megtermelt energia elektromos hálózatba való visszatáplálásának lehetősége.

Beindultak a női startupok Lezárult a legnagyobb hazai nagyvállalati inkubátor, a Start it @K&H őszi jelentkezési időszaka, 15 új startup kezdheti meg a munkát a féléves mentorprogramban. Az idén ötéves inkubátor a kiválasztás során ezúttal is a fenntarthatóságra helyezte a hangsúlyt, a környezeti vonatkozások mellett azonban a társadalmi vonal is előtérbe került. Kiemelt figyelmet kaptak azok a startupok, amelyek női alapításúak vagy a nemi egyenrangúságot erősítik innovációjukkal.

A holnap ergonomikus összeszerelő munkaállomása A cégek nagy kihívása a folyamatosan változó gazdasági körülményekhez való alkalmazkodás mellett, a szakképzett munkatársak megtartása és motiválása a hatékony munkavégzésre. A Roemheld moduhub termékeivel a munkatársak fizikai megterhelése és kimerültsége minimálisra csökken, ezáltal nő a motiváció és a teljesítmény. Az összeszerelési és kezelési műveletek szabványosításával a folyamatok biztonságosabbá válnak, a termékek minősége javul.

Afrikában nyertek nemzetközi tervpályázatot a magyar építészek Magyar építésziroda nyerte el az afrikai Zimbabwe egyik legnagyobb beruházásának megtervezésére kiírt nemzetközi tervpályázatot. A KÖZTI referenciáinak sora bővül majd a 42.000 négyzetméteres CBZ Bank épületének megtervezésével, amiben irodák, közösségi terek és bankfiók is helyet kapnak.

Nagy csapás az energiaválság az autóiparnak Akár negyven százalékkal, azaz negyedévente egymillió járművel is visszaeshet az európai autógyártás volumene az energiaválság miatt az S&P Global Mobility gazdaságkutató intézet prognózisa alapján. A Winter is coming (Közeleg a tél) címmel megjelent tanulmány szerint már a járványvédelmi intézkedések is kikezdték a járműipar ellátási láncait és a helyzeten csak tovább súlyosbított az energiaárak emelkedése.

Brutális, ami a napelemekkel megy, az E.ON-nak lépnie kellett Az E.ON-nál az új online igénybeadási felület használatára kérik ügyfeleiket, mert ez vélhetőn jelentősen csökkenteni fogja az igények feldolgozási idejét. Ennek ellenére a vállalat tájékoztatása szerint a nagyszámú érdeklődés miatt a jövőben továbbra is a szokásosnál hosszabb feldolgozási időre kell számítani.

Digitális stratégia élesben III.: Így vágj neki az exportnak – Médiastratégia A sikeres nemzetközi terjeszkedés digitális feltételeit bemutató cikksorozatunk harmadik részében azt járjuk körbe, hogyan lehet felépíteni működő digitális médiastratégiát egy külföldi piacon. Export témájú cikksorozatunk előző részében sikerült beazonosítanunk egy ígéretes exportpiacot képzeletbeli márkánk számára. Egy ígéretes piac és egy jól átgondolt piacra lépési stratégia azonban még nem elég a sikerhez.

Több mint 600 ezer forintba fog fájni Mark Zuckerberg új VR-szemüvege A várakozásoknak megfelelően a Meta éves konferenciáján, a Connecten rántotta le a leplet Mark Zuckerberg a cég legújabb VR-szemüvegéről, a Meta Quest Próról, amit már meg is lehet rendelni. A Quest Pro mellett idén az is kiderült, hogy a Meta partnerségre lép a Microsofttal és a cég digitális avatárjairól is sok szó esett, azaz megint kiderült, hogy Zuckerberg a rengeteg buktató és kudarc ellenére még mindig komolyan gondolja a metaverzumos törekvéseket.

Lecsapnak az influenszerekre Ősszel teszi közzé a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az új influenszer marketing tájékoztatóját, amely a korábbiaknál jóval részletesebb iránymutatást fog adni a véleményvezéreknek a jogszerű működéshez. A GVH tapasztalatai alapján az érintettek egy része továbbra sincs tisztában a szabályokkal, ezért a versenyhatóság a tájékoztató megújítása mellett döntött, hogy az naprakész képet adjon az iparági szereplőkkel szemben érvényesülő elvárásokról. Az új tájékoztató véleményezésében részt vevő Schönherr Hetényi Iroda versenyjogi szakértőivel, Turi Annával és Szabó Bálinttal tekintjük át a legfontosabb tudnivalókat.

Pillanatkép a hazai online piacról Amikor a hazai online piacra gondolunk, akkor általában magyar weboldalakra gondolunk. Pedig a hazai piac meghatározó forgalmát három nem magyar weboldal hozzá. A Similarweb mérése alapján egyértelműen vezető helyen áll a Google, mint kereső. A második a Facebook, a harmadik pedig a YouTube. Így van ez évek óta, ez a top3 nem változik már nagyon régen. Ami után jön, az már mutat magyar oldalakat, példáula a Similarweb 4. helyre teszi most az Index.hu-t, hatodikra az Origót, és így tovább. A sorrenden talán itt lehetne pontosítani, aki szeretné, az errefelé megteheti, de ebből is látszik: a hazai piac nagyrészt nem is hazai igazán.

 

ECONOMY

Az energiaválság szétveri Európa versenyképességét Az energiahordozók terén Európa jelentős versenyhátrányt szenved Amerikához és Ázsiához képest is. A bajban mutatkozik meg, hogy tényleg léteznek-e Európában európai értékek.

Digitális nomádoknak ad ki vízumot Portugália Az új vízumot azok kaphatják meg, akik havonta legalább 2800 eurót keresnek, s a dokumentum segítségével egy esztendőn át élhetnek és dolgozhatnak a dél-európai országban. A Business Insider szerint Portugália a lépéssel elsősorban a digitális nomádokat célozza meg.

Sok magyart küldhetnek el a munkahelyéről fű alatt: figyelj az árulkodó jelekre, kerüld el a csapdát Mindig lemondja a főnökünk a közös megbeszéléseket velünk? Ok nélkül másnak ad egy nekünk ígért feladatot? Már régóta a cégnél vagyunk, de valahogy sosem minket léptetnek elő? Ha bármelyik ismerős ezek közül, akkor könnyen lehet, hogy mi is szép lassan a csendes kirúgás áldozataivá válunk; mikor úgy tűnik, bármit is teszünk, azt nem értékelik a munkahelyen, és lassan már reménytelennek tűnik, hogy előre tudjunk lépni a karrierünkben.

Megfordult a csökkenő tendencia, visszapattant az e-kereskedelem Hathavi gyengélkedés után éledezik, újra növekedési pályán az e-kereskedelmi piac. A következő hónapokon áll vagy bukik az idei év sikere. A szakértők kismértékű éves növekedést prognosztizálnak Közép- és Kelet-Európában, és Magyarországon is.

Hosszú távú hozamvárakozások mezsgyéjén, avagy mondd meg Petikém, mi mennyit hozTele a pénzügyi sajtó, illetve jómagam is írtam a témában, a kötvénypiacok és egyes befektetési eszközosztályok elmúlt hónapokban történt brutális átáradozásáról. Gyakorlatilag az elmúlt másfél évben paradigmaváltás következett be, és megszakadt egy negyvenéves trend: véget ért az alacsony kamatok és alacsony inflációs környezetkorszaka. Jelenleg pedig emelkedő kamat- és igen magas inflációs környezet az, ami körbevesz minket. Noha ez utóbbi idővel enyhülhet, valószínűleg nem térünk vissza ebbe a hosszú távú – több évtizedes – keretrendszerbe.

A régiós valuták közül csak a forint állt bele a földbe, és ehhez a kormány döntései is kellettek A háború, a szankciók, a baloldal és a világgazdasági helyzet: mindenki felelős az euróárfolyamért, csak éppen a kormány nem – legalábbis ezt tudhatjuk meg, ha szorosan követjük az állami kommunikációt. Ez pedig logikusnak is hangozhat, hiszen tényleg háború van a szomszédban és éppen egy gazdasági válság kialakulását éljük meg, amikor mindig gyengülnek a kis valuták a nagyokhoz képest. Egy probléma van csak ezzel: a régióból egyedül a forint gyengül az euróhoz képest, ezt pedig az elmúlt 12 év kormányzati döntései okozzák.

A kormány gyorsan módosította az állami kezességvállalás szabályait az energiaellátás miatt A kormány módosította az állam által vállalt kezesség előkészítésének és a kezesség beváltásának eljárási rendjéről szóló korábbi rendeletét. A Magyar Közlönyben megjelent, Orbán Viktor miniszterelnök által aláírt új szabály már kedden 23 órakor hatályba is lépett.

Több tízezer munkavállaló érdekében kérik az Orbán-kormánytól a hulladékkoncesszió elhalasztását Előkészítetlenségre hivatkozva nyolc hulladékos érdekképviselet azt kéri a kabinettől, hogy 2023 közepéről 2024 elejére halasszák el az új hulladékkoncessziós rendszer bevezetését.

További tőzsdei mélypontok várhatnak ránk az idén 2022 utolsó negyedévéhez érkezve a világgazdaság továbbra is számos problémával küzd, így a Generali Insurance Asset Management (GIAM) 2,9 százalékra csökkentette az idei év globális GDP várakozását. A 2021-ben még 6,4 százalékos növekedés 2023-ban érheti el a mélypontját – megközelítve a 2 százalékot – és csak 2024-ben (3,1 százalékkal) indulhat ismét növekedésnek.

Túlélésért küzdenek a malmok A malmok már a magas, tonnánként 140 ezer forint körüli árú búzából őrölnek, ezért október elején nagyjából mindegyikük meglépte a korábban beharangozott, kilogrammonként 10 forint körüli áremelést – mondta a VG-nek Lakatos Zoltán, a Gabonaszövetség gabonafeldolgozói tagozatának elnöke, a Hajdú Gabona Zrt. elnök-vezérigazgatója. Ez azt jelenti, hogy most az 50 kilós, zsákos kiszerelésű liszt nettó átadási árának centruma körülbelül 230 forint körül alakul.

Érik a bődületes rezsikrach Magyarországon: bezárási hullám jöhet; mi lesz ennek a vége? A kifizethetetlen rezsiköltségek miatt a téli időszakra kutyaszorítóba kerülnek a közművelődési intézmények, vidéki faluházak is. Az általunk kérdezett művelődésszervezők közül többen mesélték, hogy azokon a településeken, ahol még működik faluház, az épület szerkezetétől, annak korától – kifűthetőségétől – a fűtésrendszer típusától függ, lesz-e a településen télen közösségi és kulturális élet. Körképünkben most két dunántúli település közművelődésért felelős szakemberét kérdeztünk – ők hogyan látják, a helyzetet.

További tartalmak

Legolvasottabb tartalmak

Strategy

Valós idejű adózás

Human

Az egészség hálózatai

Technology

Egy év, amely átírta az emberiség és a mesterséges intelligencia viszonyát

Strategy

Exportcikk lehet a DÁP-ból

ITBUSINESS heti hírlevél feliratkozás

.
Scroll to Top