TECHNOLOGY
Szigorúan ellenőrzött felhasználók Az IT-biztonságban mindig is fontos volt, hogy a számítógépes rendszerekben kinek milyen jogosultságai vannak és hogyan azonosítja magát. Hatványozottabban jelentkezik a probléma, amikor hirtelen nagyon sokan akarnak, illetve kénytelenek távmunkában dolgozni.
450 százalékkal nőttek a Tesla kínai megrendelései Iparági adatok szerint a márciusi autóeladások a koronavírus-járvány hatására összességében 43,4 százalékkal csökkentek Kínában. Az amerikai elektromos autógyártó Tesla megrendelései viszont márciusban (hó/hó alapon) 450 százalékkal emelkedtek meg.
Extreme Digital vezére: akár 20-40 százalékkal is nagyobb lehet a forgalmunk az előzetes várakozásoknál A koronavírus-vészhelyzet negyedik hetére az Extreme Digital raktáraiból annyi csomagot továbbítanak, mint amennyit a karácsonyi szezon alatt szoktak – mondta el Várkonyi Balázs, a vállalat alapító ügyvezetője. Viszik a laptopokat mint a cukrot, és nagyon megnőtt az online fizetés.
Újabb 150 millió dollárt ad a járvány elleni küzdelemre a Gates Alapítvány A Gates Alapítvány további 150 millió dollárt adományoz az új koronavírus járványa elleni küzdelemre – jelentette be szerdán este Mark Suzman, a Bill és Melinda Gates Alapítvány igazgatója. Suzman közölte: az összeget a vírus elleni oltóanyag és gyógyszerek kutatására, továbbá a járvánnyal küszködő dél-ázsiai és afrikai országok megsegítésére fordítják.
Ingyenes eszközt ad a cégeknek a rövid videoreklámok készítéséhez a YouTube Hónapok óta tesztelik a YouTube Video Buildert, de a koronavírus miatt gyorsított fejlesztés mellett dobták most be a mély vízbe.
Óriási európai üzletet hozott tető alá az Ericsson Vadonatúj alapokra helyezi mobilhálózatát Nagy-Britannia legnagyobb mobilszolgáltatója, a BT tulajdonában lévő EE. A cég most lezárult tenderén az Ericsson bizonyult befutónak, így a svéd beszállító hosszú évek óta a legnagyobb európai üzletet hozhatja össze a britekkel.
Napokra teljesen leáll az Amazon Franciaországban Az Amazon átmenetileg leáll Franciaországban, miután egy bírósági arra kötelezte az e-kereskedelmi óriást, hogy szüntessék be minden olyan termék kiszállítását, amely nem élelmiszer, gyógyszer vagy higiéniai készítmény. A döntés azután született, hogy kiderült, az Amazon nem tartja be raktáraiba a járvány miatti egészségügyi szabályokat.
Egy médiatervező rendszer, ami mindenkit boldogabbá tesz A magyarországi Mediacom digitális kampánytervezés és -vásárlás automatizálására alkalmas, felhőalapú szoftvert fejlesztett ki MDigital néven, amelyen 2017 óta dolgozott az ügynökség. A projekt részleteiről Török Judittal, a Mediacom digitális vezetőjével beszélgettünk.
Újabb koronavírus-szülte startup ötlet: a „Kollektíva” tarthatja életben a helyi mikro- és kisvállalkozásokat Épp tíz napja zárult le a 48 órás ötletverseny és hackathon, a Hack The Crisis Hungary. A Fővárosi Önkormányzat smart city különdíját elnyerő „Kollektíva: késleltetett értékesítési és szolgáltatási platform” a nehéz helyzetbe került helyi mikro- és kisvállalkozásokat tartaná életben. Pár héten belül elindulhat a szolgáltatás az egyik csapattag szerint.
A virtuális valóság nem tudja helyettesíteni a valóságot Egyre többet foglalkozunk azzal, hogy vajon milyen világ jön ki a karanténból? Vajon hogyan hat a bezártság a tárgyakhoz, a térhez való viszonyulásunkra, felválhatja-e a digitális tér a valódit?
ECONOMY
A kormány akár a bankok különadójának feléről is lemond a sport oltárán Ahogy a normál bankadót, úgy a járványadót is csökkenthetik a bankok látványcsapatsportok támogatásával.A hitelintézetek csökkenthetik a járvány elleni védekezés miatt rájuk kiszabott adófizetési kötelezettségüket – erre ugyanis lehetőséget biztosít számukra a különadóról szóló kormányrendelet.
400 forintos euró, magasan ragadó költségvetési hiány: egy friss elemzés szerint csak jövőre jön a neheze Magyarországon A magyar GDP ugyan visszapattanhat jövőre az idei zuhanás után, viszont a költségvetés hiánya alig csökken majd, a forinton pedig még csak ezután lesz igazán nyomás – vélik a JP Morgan elemzői. Az amerikai bank szerint 2021 elejére 400 forint közelében lehet az euró jegyzése az MNB utóbbi hetekben végrehajtott kamatemelései ellenére is.
Új korszak jön az Airbnb világában is A megosztáson alapuló gazdaság modellje az elmúlt évtized egyik legnagyobb sztorija volt. A modell jövője azonban a mostani válsággal kérdésessé vált. Az olyan óriások, mint az Uber vagy az Airbnb komoly nehézségekkel néznek szembe.
1 milliárdnyi Tether várakozik a Binance tőzsdén, és ez jó hír a kriptónak Az elmúlt pár hónap során az USDT stablecoin kifejezetten fonos részévé vált a kriptoszférának. A kapitalizációja ugrásszerűen megnőtt, ahogy egyre jobban terjed, és mostanra az Ethereum hálózati forgalmának nagyobb részét teszi ki.
A koronavírus miatt az elsők között roskadt össze a luxustermékek piaca Március végére nyilvánvalóvá vált, hogy a divat- és a luxusszegmensben olyan pangást idéz elő a koronavírus, amire jó ideje nem volt példa, és a 2008-2009-es válság negatív hatásait is felülmúlja. A divatszektort tíz évi diadalmas és túlhajtott növekedés után nagy hirtelenséggel állította bele a földbe a világjárvány.
Adakoznak, kutatást finanszíroznak, saját dolgozóikat segítik – így reagálnak a koronajárványra a világ milliárdosai Mit csinál Steve Ballmer, Jeff Bezos, Bill Gates, Elon Musk és a többi krőzus? Volt, aki már februárban reagált, és olyan is, aki pár hete még felesleges hisztinek tartotta a koronapánikot. Mostanra többnyire beálltak a sorba, euró- vagy dollármilliókkal segítik a járvány terheinek enyhítését, van, aki tényleg mélyen a zsebébe nyúl.
Egyszerűen nem tud leállni a pénzszerzéssel a világ leggazdagabb embere Az Amazon alapítója, Jeff Bezos, idén eddig 24 milliárd dollárral gazdagodott, ezzel a világ leggazadagabb embereként már közel 140 milliárd dollárnyi vagyona van. Bezos cégének jól jött, hogy a koronavírus miatt megugrott az online rendelések száma, ez pedig új csúcsokba lőtte az Amazon árfolyamát.
Rárepülhetnek a szenvedő európai cégekre a kínai befektetők Számos európai techcég papírjai értékelődtek le a koronavírus-pánik következtében, néhány elemző most amiatt aggódik, hogy rengeteg vállalat kerülhet kínai kézbe vonzó részvényárazásuk miatt.
A koronavírus hozhatja el az alapjövedelem hajnalát A koronavírus miatti leállások következtében olyan gazdasági sokk érte a világot, hogy már az IMF azt várja, hogy a ’30-as évek óta nem látott recesszió üt majd be a világgazdaságban. Rengetegen váltak világszerte munkanélkülivé, ami ismét népszerűvé tette az alapjövedelem ötletét.
Koronavírus: mi lesz a nyugdíjkorhatárral és a nyugdíjjal? A koronavírus-járvány kétféleképpen érintheti a munkavállalók nyugdíjba vonulását: vagy előbb vagy később lesznek kénytelenek ezt megtenni – derül ki egy amerikai tanulmányból. Az érvek mindkét lehetőség mellett Magyarországon is jól ismertek.
A Netflix szárnyal a tőzsdén, már többet ér, mint a Disney A Netflix még sosem volt ilyen értékes, legalábbis a tőzsde ítélete szerint. A cég részvényei 3,2 százalékot emelkedtek szerdára, a streaming-szolgáltató ezzel saját rekordját felállítva 187,3 milliárd dollárt ér, megelőzve a Disneyt, amelyet 2,5 százalékos esés után 186,6 milliárd dollárra taksálnak.
HUMAN
Csak a végzősöknek lesz lehetőségük érettségit tenni Csak a végzősöknek lesz lehetőségük érettségit tenni, döntött a kormány. Az írásbelik május 4-étől kezdődnek, az érettségizők száma egy teremben nem haladhatja meg a 10 főt, és legalább másfél méteres távolságra kell ülniük a gyerekeknek.
Elég lesz-e az állami bértámogatás a tömeges leépítések elkerüléséhez? A Gazdaságélénkítő Akcióterv egyik leginkább várt eleme, a veszélyhelyzet idején történő csökkentett munkaidős foglalkoztatás támogatásáról szóló kormányrendelet. Mutatjuk, hogy havi szinten mennyi terhet vesz le a vállalkozások válláról a bejelentett bértámogatás.
Bakos Piroska a MOL kommunikációs vezetője A médiaszakember április 15-től tölti be a vállalatcsoport magyarországi kommunikációs vezetői posztját.
Előny is kovácsolható a járványból, ha karrierváltáson gondolkodik Számos neten fellelhető ingyenes kurzus bátorítja az otthon ülőket, hogy ismerkedjenek a programozással, sokaknál pedig azért merül fel az új szakma elsajátítása, mert a járvány idején elveszítették megélhetésüket. Utóbbi helyzetben különösen nehéz a tanulás, ezért kapcsán az állam is támogatni kezdi az átképzéseket, amitől újabb lendületet kaphat a karrierváltókra célzott programozóiskolák piaca.
A járvány alatt online is lehet nyelvvizsgázni Az április 10-én megjelent kormányrendelet alapján a veszélyhelyzet idején az arra alkalmas vizsgaközpontok online módon is szervezhetnek nyelvvizsgát. Első körben angol és német nyelvből lesz elérhető az online nyelvvizsgázási lehetőség.
Felfüggesztik az OKJ-s vizsgákat Függetlenül attól, hogy az országban a koronavírus-járvány miatt veszélyhelyzet van érvényben, az iskolák zárva tartanak és az oktatás digitálissá vált, a szakképzési rendszer szeptemberre történő átállítását nem kívánják elhalasztani.
Stratégiák a vírus idején Bánhegyi Zsófia, a Szerencsejáték Zrt. kommunikációs igazgatója és a PR Szövetség alelnöke egy unortodox helyzetben, a COVID-19 világjárvány közepette adott interjút. A szakember szerint megfordult a világ, a világgal együtt pedig a játékkedv és -szokások is. A digitális csatornák erősödése, az üzleti képesség megőrzése és a vállalaton belüli operatív törzs munkafolyamatai mellett beszélt arról is, hogyan készülnek a járvány csillapodása utáni időszakra.
Így alakulhat át a digitális életünk a járvány után Ahogy a világban milliók alkalmazkodtak a járvány miatti bezártsághoz, egyre világosabban látszik, hogy alapjaiban változhat meg a digitális életünk, ha elvonul a koronavírus. A videokonferenciák, az online oktatás vagy az otthonról végzett, interneten közvetített edzések ugyanis megnyitották a kaput számos olyan változás előtt, amelyek várhatóan tartósan velünk maradnak a jövőben.
A koronavírus a számlázás és könyvelés menetét is átírta, de van megoldás! A koronavírus-járvány felértékelte a digitális, online kapcsolattartási formákat. Vagyis, amikor nincs szükség személyes kontaktusra a cégek és a könyvelők, illetve a szállítók között. Szerencsére már léteznek olyan megoldások, amelyek érintkezésmentesen teszik lehetővé a kis- és középvállalkozásoknak az ügyek intézését.
Vállalati stratégiává vált a digitális munkahelyek kialakítása Azok a vállalatok, akik képesek lemondani a klasszikus munkavégzési kontroll kereteiről és képesek a digitális világ adta lehetőségeket rugalmasan kihasználni, ennek köszönhetően a céges munkakörnyezetet át tudják helyezni otthoni környezetbe vagy ügyfeleiket sikerül az online térbe átterelni, tovább tudják működtetni munkafolyamataikat.
Robbanás előtt a digitális képzési szektor A digitális képzések területén a kutatások már a koronavírus-járvány előtt is komoly erősödést jeleztek: míg 2017-ben 46 milliárd dolláros bevétele volt az e-oktatásnak, 2025-re 325 milliárd dolláros piacot prognosztizáltak. A szakértő szerint ez e-larning esetében akár 50%-kal tartósabb lehet az elsajátított tudás a fizikai oktatáshoz képest.
„Hamarosan megváltjuk a jegyünket arra a vonatra” Kapitány Iván rendező, producer, operatőr, a ContentLab&Factory vezető kreatív alkotója. Talán nem túlzás azt állítani, hogy feleségével, Kapitány-Diószegi Judittal nekik köszönhetjük a magyar televíziós sorozatok újravirágzását. A Válótársakkal és A mi is falunkkal indult el ugyanis az a máig tartó sikerszéria, ami azóta számos magyar sorozat létrejöttét tette lehetővé.
Az utolsó, aki emberéleteket veszélyeztetne Az Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet (OORI) éléről menesztett főigazgató, Cserháti Péter korábban a Fidesz meghatározó egészségpolitikusa volt, helyettes államtitkári és miniszteri biztosi pozíciókat is betöltött. Húsvét vasárnap menesztették, húsvét hétfőn pedig könnyek között beszélt a feltámadásról.
Új munkajogi lehetőségek a Gazdasági Mentőcsomagban Hogyan őrizhetőek meg a munkahelyek a járvány alatt? A legfrissebb kormányrendeletek egy része azt szabályozza, hogyan igényelhető állami forrás a munkabérek kifizetéséhez. A csökkentett munkaidős foglalkoztatás, illetve a kutató-fejlesztő állások támogatásának célja, hogy megmaradjanak a munkahelyek és a munkavállalók is a bérükhöz jussanak a válsághelyzet idején.







