Ingyen védelem
Néhány tipp arra, miként gondoskodhatunk számítógépünk biztonságáról anélkül, hogy egy fillért is kiadnánk szoftverekre.
Néhány tipp arra, miként gondoskodhatunk számítógépünk biztonságáról anélkül, hogy egy fillért is kiadnánk szoftverekre.
Védekezni tehát muszáj, és bőséges is a választék. Pár ezer vagy tízezer forintért csilivili, integrált, minden jóval ellátott védelmi szoftvert lehet vásárolni egy csomó gyártótól. De ha nem ijedünk meg némi szoftvertelepítéstől és -beállítástól, illetve a profi támogatás hiányától, olyan biztonsági rendszert építhetünk ki, amely a dobozos termékek legtöbb tulajdonságával rendelkezik – csak éppen nem kerül semmibe.
Víruskereső Ott van egyből a Windowsba beépített Windows Defender, azzal tényleg nincs tennivaló, csak éppen a független teszteken nem szerepelt valami fényesen. Akkor már jobb választásnak tűnik az AVG Free, amely az ingyenes kategóriában az egyik legjobb detektálási aránnyal büszkélkedhet. Nemcsak a vírusok, hanem más kártevők ellen is véd, és még néhány pluszfunkciót is ad: végleges állománytörlést, internetes nyomok eltüntetését.
Tűzfal Itt is van beépített Microsoft-védelem (Windows Firewall), illetve az otthoni wifi-routerek többsége is tartalmaz ilyen funkciókat, de ettől még jól jöhet mondjuk a ZoneAlarm Free Firewall, amely nemcsak a bejövő, hanem a kimenő forgalmat is figyeli. Telepítésénél vigyázni kell, mert mindenáron saját eszközsávot akar telepíteni, és át akarja írni a böngésző kezdőlapját.
Böngészőbeállítások Az internet dugig van fertőzött vagy kimondottan fertőzni akaró weboldalakkal. A három nagy böngésző (IE, Chrome, Firefox) egész jó munkát végez a gyanús weboldalak azonosításában és a felhasználó figyelmeztetésében. Ettől még a Web of Trust vagy a McAfee SiteAdviser beépülő modulok hasznos kiegészítők lehetnek. A böngészők beállításaival is (például a „sütik” korlátozásával) növelni tudjuk a biztonságot.
Frissítések Meglepően sok biztonsági rést hagynak nyitva a nem időben frissített szoftverek, illetve a bennük felfedezett sérülékenységek. Ezeket segít betömni a Secunia Personal Software Inspector, így nem kell attól félni, hogy az Acrobat Reader vagy a Flash Player lesz a rendszer gyenge pontja.
Jelszavak kezelése Lehet minden webes szolgáltatáshoz ugyanazt a jelszót használni, de akkor nem sokat érnek; a kellően erős, eltérő jelszavak tucatjait viszont ki jegyzi meg? Hát például a KeePass, a LastPass vagy éppen a Dashlane – ezek mind jó és ingyenes jelszókezelők.
Közösségi hálózatok A támadások egyik legújabb terepe. Egy Facebook-alkalmazás, a Bitdefender Safego figyeli a hírfolyamot, és riaszt, ha phishing-gyanút vagy kártevőre mutató linket talál.