Tavaszi fáradtság? Felejtse el!
Vitaminokban gazdag ételek fogyasztásával, szabadban töltött sok idővel, testmozgással és néhány további trükkel egyszerűen feltölthetjük lemerült akkunkat.
Vitaminokban gazdag ételek fogyasztásával, szabadban töltött sok idővel, testmozgással és néhány további trükkel egyszerűen feltölthetjük lemerült akkunkat.
Étvágytalanná válunk, alvászavarok (álmatlanság vagy aluszékonyság) lépnek fel, hangulatunk a mélyben, és már viccelődni sincs kedvünk. Érzékenyebbé válunk az időjárás változásaira, ezért gyakrabban fordulhat elő fejfájás, szédülés és ingerlékenység. A tünetek személytől függően erősebben vagy gyengébben jelentkeznek. Megijedni nem kell, a tavaszi fáradtság nem betegség, bár kellemetlenek a tünetei.
De mi okozza a kellemetlen állapotot? Leegyszerűsítve: a téli hónapok során a szervezet kimerül, egyensúlya felborul, az immunrendszer meggyengül. A nyáron felhalmozott vitamin- és ásványianyag-készletek ugyanis pont a tavasz kezdetén fogynak ki teljesen. Télen sokkal kevesebb napfény ér minket és közel sem eszünk annyi friss gyümölcsöt és zöldséget, mint a többi évszakban. Ráadásul anyagcserénk a hideg évszakban lelassul, és nehezebbé válik az ásványi anyagok felszívódása. Mindezek eredményeképpen leggyakrabban a C- és D-vitamin hiánya lép fel, de számottevően lecsökken szervezetünkben a vas, a kalcium és a magnézium szintje is.
Mit tehetünk a tavaszi fáradtság ellen?
Együnk vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag ételeket! Iktassunk be étrendünkbe minél több friss zöldséget és gyümölcsöt. A citrom, a narancs, a mandarin, a brokkoli, a karfiol, a karalábé, a sóska, a paprika és a paradicsom kiváló C-vitamin-forrás.
Főként a tejben és tejtermékekben, valamint a tojásban, a halakban és a növényi olajokban találhatók meg a zsírban oldódó vitaminok. Nagyon lényeges a D-vitamin-készletek feltöltése. Ha bírjuk gyomorral (vannak ízesített kiszerelések is), fogyasszunk tőkehalmáj-olajat (idősebbek csukamájolajként ismerik), és tartózkodjunk sokat a szabadban. A D-vitamint ugyanis szervezetünk is elő tudja állítani, de ehhez az kell, hogy a bőrünket napsugárzás érje.
Jó hatással vannak vitalitásunkra a gyógyteák, különösen a ginszenget, citromfüvet és gyömbért tartalmazó keverékek. A teafogyasztás már csak azért is hasznos, mert hozzájárul a napi minimumként ajánlott 1,5–2 liter folyadék beviteléhez. Ha különösen kimerültnek érezzük magunkat, az előbbieken túlmenően segíthet a vitaminkészítmények szedése. Ezek nagy dózisban tartalmazzák a pótolandó anyagokat.
Töltődjünk fel energiával!
A friss levegőn végzett testmozgás, legyen az akár egy séta a közeli parkban, kedvezően hat a keringési rendszerünkre. Ugyancsak fokozza a vérkeringést és az anyagcserét, s ezért élénkítő, frissítő hatású a rövid ideig tartó hideg-meleg vizes zuhany. Csakúgy, mint a szaunázás és a masszázs, amelyet érdemes heti rendszerességgel beiktatni. Az illóolajoknak a szellemi fáradtság elűzésében vehetjük hasznát. Az eukaliptusz-, a citrom-, a narancs- és a rozmaringolaj stimuláló hatásáról ismert, míg a virágillatok felfrissítenek.
Mivel a tavaszi fáradtságot voltaképpen egyszerű kimerültség okozza, tavasszal különösen fordítsunk figyelmet a megfelelő mennyiségű pihenésre. Hagyjunk időt megfáradt szervezetünknek a feltöltődésre. Munkahelyünkön ne hajtsuk túl magunkat, s amikor csak tehetjük, lazítsunk. Találkozzunk barátainkkal, nézzük meg újra kedvenc filmjeinket, menjünk el színházba, hallgassunk sok zenét, újítsuk fel a ruhatárunkat. Egyszóval csináljuk azt, amihez a legnagyobb kedvünk van, s gyorsan elmúlik majd a kellemetlen állapot.