Az Európai Unió határozottan visszautasította az Apple követelését, miszerint Brüsszel vonja vissza a Digital Markets Act (DMA), mérföldkőnek számító digitális versenyszabályát. A vita középpontjában az áll, hogy a DMA miként alakítja át a technológiai óriások működését, különösen az Apple szigorúan zárt ökoszisztémáját.
Az Apple hivatalos beadványban arra kérte az Európai Bizottságot, hogy „helyezze hatályon kívül a DMA-t, és hozzon létre egy célravezetőbb jogi keretrendszert”. A cég szerint a szabályozás rontja a felhasználói élményt, új biztonsági kockázatokat teremt, és megtöri az Apple-eszközök közötti „zökkenőmentes” integrációt.
Thomas Regnier, az EU digitális ügyekért felelős szóvivője ugyanakkor élesen reagált: „Semmilyen szándékunk nincs a törvény visszavonására. Az Apple gyakorlatilag a DMA minden egyes pontját megkérdőjelezi, így nem lepődünk meg ezen a lépésen.”
A vita hátterében geopolitikai feszültségek is állnak. Donald Trump elnöki visszatérése óta Washington egyre erőteljesebben próbálja nyomás alá helyezni az EU-t az amerikai techóriásokat érintő döntések miatt. Tim Cook, az Apple vezérigazgatója szoros kapcsolatot ápol a Fehér Házzal, ám Brüsszel eddig hajthatatlan maradt.
A DMA lényege, hogy a nagy technológiai cégek – köztük az Apple, a Google és a Meta – nem élhetnek vissza domináns piaci helyzetükkel. A szabályok előírják többek között, hogy a platformoknak böngésző- és keresőmotor-választási képernyőt kell biztosítaniuk, illetve hogy eszközeik kompatibilisek legyenek harmadik felek megoldásaival. A jogsértéseket komoly bírságok sújtják: Brüsszel idén áprilisban például 500 millió eurós büntetést szabott ki az Apple-re, amelyet a cég fellebbezett.
Az Apple szerint a DMA nemcsak biztonsági kockázatokat hozott, hanem késéseket is okozott az európai felhasználók számára. Példaként a „live translation” funkciót említette, amelyet szeptemberben az Egyesült Államokban már elindítottak, de az EU-ban további fejlesztések szükségesek ahhoz, hogy megfeleljen a szigorú adatvédelmi követelményeknek.
Brüsszel azonban kitart amellett, hogy a törvény nem veszélyezteti a fogyasztókat. „A DMA egyetlen pontja sem követeli meg, hogy a cégek csökkentsék adatvédelmi vagy biztonsági szintjüket”, hangsúlyozta Regnier.
Az EU 2024 márciusában kezdte meg a DMA érdemi végrehajtását, és a jelenlegi konzultáció a jogszabály első felülvizsgálatát célozta. Bár az Apple az alkalmazás alapjaiban történő újragondolását sürgeti, az Európai Bizottság világossá tette: a szabály marad, a végrehajtás módjáról pedig kizárólag Brüsszel dönt.
A mostani összecsapás tehát nemcsak arról szól, hogyan működhetnek az Apple termékei az EU-ban, hanem arról is, hogy meddig terjedhet a globális techóriások befolyása az európai digitális piacon.







